Search
Close this search box.

کیبورد یا صفحه کلید TKL چیست و چه مزایا و ویژگی هایی دارد؟

مزایا صفحه کلید TKL

صفحه کلید TKL صفحه کلیدی بدون کلیدهای نام پد و رسانه ایی است. به این معنی که کلیدهای کمتری روی آن قرار دارد. صفحه کلیدهای TKL برای گیمینگ بیشتر رایج هستند و بیشتر توسط گیمرهای حرفه ای و سازندگان محتوا مورد استفاده قرار می گیرند. صفحه کلید های TKL کلیدهای اضافی مانند numpad را ندارند زیرا برای بازی و گیم ضروری نیستند. برخی از شرکت ها ، مانند ریزر ، ممکن است از این نوع صفحه کلید ها به عنوان صفحه کلید TE یا Tournament Edition یاد کنند. بنابراین اگر قصد خرید یک صفحه کلید TKL را دارید برای آشنایی با مزایا ، ویژگی ها و معایب این صفحه کلید ها و کیبورد ها حتما ادامه مطلب را دنبال کنید.

مزایا کیبورد TKL

مزایا و ویژگی های صفحه کلید TKL

فضای بیشتر میز

بیشتر گیمرهای حرفه ای صفحه کلید های کوچکتر را دوست دارند و به نظر من TKL یک گزینه واقعا دوست داشتنی است. صفحه کلید کوچکتر باعث می شود فضای بیشتری روی میز داشته باشید. اگر میز کامپیوتر کوچکی دارید ، طراحی کوچک این صفحه کلید ها می تواند مفید باشد. طی تست هایی که ما از این صفحه کلید ها داشته ایم در بازی هایی مانند Fortnite و CSGO عملکرد فوق العاده ای داشتند.

نزدیک و راحت تر

هنگام استفاده همزمان از ماوس و صفحه کلید ، می توانید دستان خود را بسیار نزدیک به هم نگه دارید. اگرچه ممکن است برای برخی به عنوان عامل اصلی شناخته نشود ، اما در استفاده طولانی مدت ، می تواند بسیار راحت باشد.

مسافرت و جابجایی

یک از بهترین مزایا و ویژگی های صفحه کلید ها و کیبورد های TKL اندازه کوچک و وزن سبک آنها است. که باعث می شود برای سفر و جابجایی بسیار مناسب باشند.

می تواند ارزان تر باشد

اکثر مارک های برجسته در صنعت گیم ، بیشتر صفحه کلید هایی با اندازه کامل تولید می کنند. با توجه به اینکه نسخه TKL از اجزای کمتری ساخته شده است ، می تواند ارزان تر از مدل های ، اندازه کامل باشد. با این حال ، ممکن است در بعضی مواقع هم تفاوت قیمت آنچنانی وجود نداشته باشد!

کابل های جدا شونده

یک از بهترین مزایا و ویژگی های صفحه کلید ها و کیبورد های TKL کابل های قابل جداشدن است. کابل چیزی است که به شما امکان می دهد صفحه کلید را به رایانه یا دستگاه های دیگر متصل کنید. جدا کردن این کابل می تواند یک مزیت بزرگ برای جابجایی کیبورد باشد. زیرا می توانید کابل را بدون خم خوردگی و به صورت جداگانه حمل کنید.

ویژگی های صفحه کلید TKL

معایب صفحه کلیدهای TKL

کلیدهای کمتر و بدون Numpad

صفحه کلیدهای TKL صفحه کلیدهای 80% محسوب می شوند. زیرا تقریباً 80٪ کلیدهای یک کیبورد معمولی را دارند. این بدان معناست که numpad در این دستگاه ها وجود ندارد. که می تواند برای برخی افراد ناراحت کننده باشد. اگر اغلب از نام پد استفاده می کنید ، بهتر است از صفحه کلید های TKL دوری کنید.

کلیدهای کمتر برای سفارشی سازی

با کلیدهای کمتر روی صفحه کلید ، امکان کمتری هم برای سفارشی سازی یا تنظیم دکمه ها وجود دارد.

بدون دکمه های کنترل رسانه (MULTIMEDIA KEYS) یا خروجی USB

صفحه کلید های TKL کوچک طراحی شده اند. به این معنی که کلید های کنترل رسانه یا USB اضافی ندارند. البته کلید های کنترل رسانه در همه صفحه کلیدهای معمولی هم وجود ندارد. اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند آنها را داشته باشند. این کلید ها به شما امکان می دهند موزیک ها یا ویدئوهای خود را بی صدا کنید ، پخش کنید ، نگه دارید یا حتی به عقب و جلو ببرید. این دکمه ها اغلب می توانند چند منظوره باشند. یعنی این اجازه را می دهند که کارهای بیشتری با آن های انجام دهید.

آیا صفحه کلید TKL برای شما مناسب است؟

در مورد صفحه کلیدها هیچ انتخاب درست یا نادرستی وجود ندارد. و همه چیز بستگی به شما دارد. صفحه کلیدهای TKL دستگاه های کوچکتر با قیمت های کمتری هستند. که برای گیمرها ، گزینه مناسبی می باشند. و کسانی که عمدتا به فکر گیم و بازی هستند ، حتما باید این صفحه کلید ها را در نظر بگیرند. اما اگر از صفحه نام پد یا کلید های رسانه ای استفاده می کنید ، ممکن است کار با آنها نسبتا دشوار باشد.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :