کف دریا چیست و چرا و چگونه درست می شود

کف دریا چیست

هنگامی که امواج به ساحل برخورد می کنند ، بسته به جایی که هستید ، معمولاً مقداری ذرات کف دار باقی می گذارند که به شن و ماسه می چسبند. حتی می توان این مواد کف را از زمین بلند کرد و به اطراف دمید. سوالی که پیش می آید این است که کف دریا چیست؟ و آیا دست زدن به آن خطرناک است ؟

کف دریا معمولاً مایل به سفید است ، هرچند که به جای اینکه سفید درخشان باشد ، کمی کدر است. هر چند گاهی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هم است که وقتی  کف دریا به رنگ قهوه ای بود باید مراقب آن باشید.

مولکول هایی به نام سورفاکتانت

آب دریا 96.5 درصد آب و 2.5 درصد نمک است. که مجموع آن 99 درصد می شود ، بنابراین 1 درصد دیگر چیست؟ خیلی چیزها طبق اداره اقیانوسی و جوی (NOAA) ، شامل پروتئین ها ، چربی ها ، جلبک های مرده ، مواد شوینده و سایر آلاینده ها  به علاوه سایر مواد آلی و معدنی است. وقتی این ذرات توسط باد و امواج ترکیب می شوند ، کف می شوند. شما می توانید با قرار دادن مقداری آب دریا در بطری و تکان دادن آن همین اثر را ایجاد کنید.

این کف ها به دلیل مولکول هایی به نام سورفاکتانت اتفاق می افتند. این مواد فعال می توانند از منابع طبیعی مانند جلبک های دریایی یا از آلودگی های انسانی مانند کودها ، مواد شوینده و فاضلاب ها حاصل شوند. یک انتهای این مولکول آبگریز است و آب را دفع می کند و انتهای دیگر آن آب را دوست دارد و آب را به خود جذب می کند. در نهایت این مولکول ها حباب درست می کنند و حباب زیادی کف را ایجاد می کند.

کف دریا چیست

کف قهوه ای رنگ دریا چیست

حالا در مورد آن کف قهوه ای مایل به قرمز توضیح دهیم. این کف اغلب به دلیل فیتوپلانکتون است که به جلبک شکوفه نیز معروف است که یک پدیده طبیعی است. این ارگانیسم های کوچک سمومی آزاد می کنند که برای شما ، حیوانات ، پرندگان یا هر چیز دیگری مناسب نیست. این سموم می توانند چشم و گوش و حتی سیستم تنفسی را تحریک کنند.

کف سفید ممکن است سمی نباشد ، اما به این معنی نیست که بی ضرر است. هنگامی که هوا دگرگون می شود ، کف زیادی را در آب ایجاد می کند. در زمستان سال 2020 ، یک جزر و مد در ایالت واشنگتن با امواج 25 فوت (تقریباً 8 متر) یک شرایطی ایجاد کرد که کف دریا به اندازه قد یک مرد می شد. در اواخر همان بهار و در سمت دیگر جهان ، کف دریا به قدری در هلند زیاد شد که باعث کشته شدن 5 موج سوار بسیار باتجربه شد.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :