صفحه کلید گیمینگ یا معمولی ؟ مقایسه و بررسی مزایا و معایب

صفحه کلید گیمینگ یا معمولی

صفحه کلید های گیمینگ به گونه ای طراحی شده اند که برای بازی مناسب تر باشند. و صفحه کلید های معمولی به گونه ای طراحی شده اند که مناسب تایپ کردن باشند. به طور کلی تفاوت این دو نوع کیبورد در چیدمان کلیدها و سوئیچ های مورد استفاده است. صفحه کلید های گیمینگ از سوئیچ های مکانیکی استفاده می کنند که عملکرد بسیار سریع تری در بازی ها دارند. اما صفحه کلیدهای استاندارد از فناوری ممبران استفاده می کنند. فناوری ممبران به دلیل قیمت پایینی که دارد بیشتر در صفحه کلیدها استفاده می شود. صفحه کلید های گیمینگ درست مانند یک صفحه کلید معمولی عمل می کنند و می توانند برای کارهای ساده هم استفاده شوند. اما با این شرایط صفحه کلید های گیمینگ و معمولی چه تفاوت هایی باهم دارند و مزایا و معایب آن ها چیست؟

صفحه کلید معمولی

صفحه کلید مکانیکی در مقابل صفحه کلید ممبران

بیشتر صفحه کلیدهای استاندارد یا معمولی از کلیدهای ممبران یا گنبدی استفاده می کنند. کلیدهای ممبران از گنبدهای سیلیکونی ساخته می شوند که در زیر هر کلید قرار می گیرند. هنگامی که کلید فشرده می شود ، به پایین می رود و نیرو را به مدار منتقل می کند و کلید ثبت می شود. چند نوع مختلفی از سوئیچ های گنبدی وجود دارد که همه آنها بسیار شبیه به هم عمل می کنند.

مزایای صفحه کلیدهای ممبران
 • ساکت ؛ کلیدهای نسبتاً بی صدایی دارند و برای مکان های عمومی یا دفاتر عالی هستند.
 • سبک وزن ؛ اجزای تشکیل دهنده صفحه کلیدهای ممبران یا گنبدی ، نسبتاً سبک هستند که وزن کلی دستگاه را کاهش می دهند.
 • مقرون به صرفه ؛ دلیل اینکه بسیاری از تولید کنندگان از فناوری ممبران استفاده می کنند ارزان بودن آن است.
معایب صفحه کلیدهای ممبران
 • فشار قوی برای کلیدها ؛ برای ثبت هر کلید ، باید کلید کاملاً فشرده یا به پایین برود.
 • طول عمر؛ کلیدهای گنبدی خیلی دوام نمی آورند. و معمولاً بین 5 تا 10 میلیون بار کلیک عمر می کنند.
 • نگهداری ؛ اغلب کلید های ممبران قابل جدا شدن نیستند که تمیز کردن صفحه کلید را سخت تر می کند.
صفحه کلید گیمینگ یا معمولی

صفحه کلیدهای گیمینگ از سوئیچ های مکانیکی استفاده می کنند. این سوئیچ ها دارای نقاط فعال سازی پایینی هستند که بلافاصله بعد از فشرده شدن کلید ، عملکرد ثبت می شود. به همین دلیل نیازی به پایین آوردن هر کلید به طور کامل نیست. 

مزایای صفحه کلیدهای مکانیکی
 • فشردن راحت تر ؛ نیرو کمتری برای ثبت ها کلید لازم است. که هنگام استفاده احساس خوبی ایجاد می کند.
 • طول عمر؛ سوئیچ های مکانیکی از فنرها و قطعاتی استفاده می کنند که عمر بیشتری دارند. و طول عمر آنها تقریباً 50 میلیون بار کلیک است.
 • فشردن چند کلید ؛ اکثر صفحه کلیدهای مکانیکی قابلیت فشردن چند کلید به صورت همزمان را دارند. به این معنی که می توانید چندین کلید را همزمان فشار داده و همه را ثبت کنید.
 • سفارشی سازی ؛ صفحه کلید های مکانیکی اغلب به دلیل سهولت تعویض کلیدهای امکان سفارشی سازی بیشتر دارند. یعنی می توانید کلید ها را تعویض کنید.
 • کیفیت ساخت ؛ صفحه کلیدهای مکانیکی اغلب بادوام هستند و با مواد درجه یک ساخته می شوند.
 • نگهداری ؛ همه کلید های مکانیکی را می توان برداشته و به آسانی تمیز کرد.
معایب صفحه کلیدهای مکانیکی
 • گران ؛ سوئیچ های مکانیکی به طور کلی گران هستند. که این باعث افزایش قیمت کلی دستگاه می شود.
 • صدای بلند ؛ صفحه کلید های مکانیکی هنگام فشرده شدن صدای بلندی ایجاد می کنند. البته بسته به نوع سوئیچ ، این میزان صدا متفاوت است.
 • سنگین ؛ صفحه کلید های مکانیکی می توانند سنگین تر از مدل های معمولی باشند.
صفحه کلید گیمینگ یا معمولی

انواع کلیدهای مکانیکی و نوری

انواع مختلفی از سوئیچ های مکانیکی وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. این سوئیچ ها را می توان به سه نوع اصلی تقسیم کرد. خطی ، لمسی و کلیکی.

 • سوئیچ های خطی : بیشتر برای دستگاه های گیمینگ استفاده می شوند. و دارای حساسیت بالایی هستند.
 • سوئیچ های لمسی : کلیدهای لمسی برجستگی قابل توجهی دارند که هنگام فشردن شدن احساس می شوند. کلیدهای لمسی یک گزینه خوب برای تایپیست ها هستند.
 • سوئیچ های کلیکی : بلندترین صدا مربوط به این نوع سوئیچ ها است. سوئیچ های کلیکی برای گیمینگ خیلی مناسب نیستند.
 • سوئیچ های نوری : کلید های نوری به تازگی عرضه شده اند. سوئیچ های نوری از فناوری نور برای ثبت کلیدها استفاده می کنند. زمان پاسخگویی سوئیچ های نوری موجب شده است که به گزینه ای عالی برای گیم ها و بازی ها تبدیل شوند.

زیبایی صفحه کلید های گیمینگ

صفحه کلید های گیمینگ اغلب با نور پس زمینه طراحی می شوند. نورپردازی معمولاً یک طیف RGB است که می تواند با کلیدهای روی کیبورد یا برنامه خود دستگاه سفارشی سازی شود. این طرح های نورپردازی می توانند به دفترکار یا اتاق شما زیبایی بیشتری ببخشند.

صفحه کلیدهای ارگونومیک

صفحه کلید هایی وجود دارند که به طور خاص برای راحتی بیشتر کاربران ساخته می شوند. که به صفحه کلیدهای ارگونومیک معروف هستند. این صفحه کلیدها دارای اشکال متفاوتی هستند و هر یک به گونه ای طراحی شده اند تا بهترین راحتی را برای کاربر فراهم کنند. صفحه کلیدهایی که ارگونومی طراحی می شوند بیشتر برای استفاده معمولی مناسب می باشند. این دستگاهها در درجه اول برای کسانی مناسب هستند که بیشتر وقت خود را در محیط کار صرف می کنند. حتی صفحه کلیدهای ارگونومیک می توانند غشایی یا مکانیکی نیز باشند.

کیبورد گیمینگ 60

اندازه های مختلف

صفحه کلیدها می توانند در اشکال و اندازه های مختلف باشند. به همین دلیل می توانید دستگاه هایی با اندازه های مختلف پیدا کنید. سه اندازه رایج از صفحه کلید ها عبارتند از : اندازه کامل ، TKL و 60٪. هرچه صفحه کلید کوچکتر باشد ، کلیدهای کمتری در آن وجود دارد. و مسلما با کلیدهای کمتر برخی از عملکرد ها را از دست می دهید. مانند اینکه در کیبورد های کوچک ، قسمت NUMPAD وجود ندارد.

نتیجه

صفحه کلید های گیمینگ یا صفحه کلید های معمولی عموماً عملکرد یکسانی دارند. هر دو را می توان برای استفاده اولیه از رایانه و بازی استفاده کرد. هر دو صفحه کلید می توانند از فناوری مکانیکی یا غشایی استفاده کنند. با این حال ، سوئیچ های مکانیکی از نظر زمان پاسخگویی و سرعت عملکرد بهتری دارند و برای بازی ها مناسب تر هستند. در حالی که سوئیچ های ممبر ارزان تر هستند و برای استفاده های معمولی توصیه می شوند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :