Search
Close this search box.

شارژر های بی سیم تلفن همراه چگونه کار می کنند

شارژر بی سیم تلفن همراه

مواقعی وجود دارد که حس می کنیم در آینده زندگی می کنیم. ما دستگاه هایی داریم که می توانیم آنها را در دست بگیریم و از اطلاعات موجود در سراسر دنیا استفاده کنیم. اخیر با دستیابی به دستگاه های تلفن همراه هوشمند ، برای همه ی ما سوال هایی از آینده به وجود می آید.

اما تلفن های هوشمند ، تبلت ها و پخش کننده های موسیقی قابل حمل فقط آغاز کار هستند. آن ها ابزارهای محدودی هستند. هر یک از این دستگاه ها برای کار کردن به برق نیاز دارند. به این معنی که دیر یا زود مجبور خواهید شد آنها را شارژ کنید. آن وقت است که محدود بودن آن ها را با کابل هایشان درک می کنید.

ممکن است برای هر دستگاه با کابل های مخصوص آن روبرو شوید. به این معنی که هر کابل فقط برای یک گجت مورد استفاده قرار میگیرد .اما روشهایی مختلفی برای انتقال برق و شارژ دستگاه ها بدون نیاز به کابل وجود دارد. امروزه محصولات مختلفی در بازار وجود دارد که می توانید فقط با قرار دادن آن روی پد شارژ ، دستگاه را شارژ کنید. انگار با جادو ، قدرت از پد به دستگاه منتقل می شود! اما این جادو نیست بلکه علم است!

شارژر بی سیم تلفن همراه

رابطه شارژر بی سیم تلفن همراه و تسلا

نیکولا تسلا یک شخصیت بسیار محبوب است. او یک نابغه عجیب و غریب بود که در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن 20 انقلابی در مهندسی الکترونیک ایجاد کرد. وی در زمینه های مختلف از انتقال رادیو تا تولید برق با جریان متناوب پیشگام بود. تسلا همچنین رقبای کاملاً متفاوتی داشت.

تسلا در زمان حیات خود اختراعات زیادی را ثبت کرد. یکی از چیزهایی که در دفتر ثبت اختراعات در 18 ژانویه سال 1902 ثبت شد ، عنوان اختراع دستگاه انتقال انرژی الکتریکی بود. در اختراع ثبت شده ، تسلا دستگاهی را توصیف می کند که به اعتقاد او می تواند بدون نیاز به سیم ، برق را از یک هادی به سیم دیگر منتقل کند. در نهایت ، کار تسلا در این زمینه به دلیل موانع مهندسی و مالی شکست خورد. اما این رویا با نیکولا تسلا از دنیا نرفت.

انتقال قدرت از طریق امواج رادیویی در ابتدا جذاب به نظر می رسید. انتقال موج رادیویی بسیار راحت نیست. امواج رادیویی هنگام انتقال بسیار پراکنده می شوند و فقط درصد نسبتاً کمی از آنها به آنتن دستگاه شارژ می رسند. اما روشهای دیگری برای ارسال بی سیم برق از جمله از طریق مایکروویو یا مغناطیس وجود دارد.

شارژر بی سیم تلفن همراه

آهن ربا ، برق و اتصال القایی

برای درک نحوه کارکرد شارژرهای بی سیم برق ، باید نگاهی به نحوه ارتباط مغناطیس و برق بیندازیم. اول ، بیایید یک آهنربای الکتریکی را در نظر بگیریم. ساخت یک آهنربای الکتریکی ساده ، آسان است. تمام آنچه شما نیاز دارید یک باتری ، مقداری سیم مسی عایق بندی شده و یک میخ آهنی است. سیم را به دور میخ آهنی بپیچید و سپس آن را به باطری متصل کنید. برق از طریق سیم پیچ جریان می یابد و یک میدان مغناطیسی در امتداد میخ تولید می کند.

شارژر بی سیم تلفن همراه

انتقال قدرت

بیشتر شارژر های بی سیم تلفن همراه به کوپلینگ القایی متکی هستند. در اینجا یک روش معمول وجود دارد:

پایانه شارژ به صورت سطح صافی است. درون این پایانه یک یا چند سیم پیچ اتصال القایی وجود دارد. خود پایانه به صورت سیم دار است و باید آن را به پریز وصل کنید. از آنجا که برق خانه شما جریان متناوب دارد ، پایانه برق مورد نیاز سیم پیچ ها را برای تولید یک میدان مغناطیسی متغیر فراهم می کند.

دستگاه های تلفن همراه شما برای استفاده از این میدان مغناطیسی به یک قاب مخصوص نیاز دارند. برخی از تولیدکنندگان دستگاه هایی با قاب هایی تولید می کنند که اتصال القایی را تسهیل می کنند. اما اکثر تولیدکنندگان هنوز تجهیزاتی را تولید می کنند که شارژر وایرلس تلفن همراه برای آن ها مناسب نیست.

اتصال القایی بسیار خوب است اما بدی هایی نیز دارد. بزرگترین اشکال این است که در فواصل زیاد کار نمی کند. قرار دادن یک وسیله با کمی فاصله ممکن است موجب آن شود که باتری به درستی شارژ نگردد. برخی از شارژر های وایرلس تلفن همراه سعی می کنند این مسئله را با مشخص کردن جایی که دستگاه باید روی آن قرار بگیرد رفع کنند.

یا با فضایی که دستگاه درون آن قرار می گیرد ، اطمینان حاصل می کنند که سیم پیچ ها به اندازه کافی به هم نزدیک هستند تا بتوانند کار کنند. در حالی که کوپلینگ القایی رایج ترین روش برای شارژر های بی سیم است ، اما این تنها روش نیست.

شارژر بی سیم تلفن همراه

اتصالات رسانا و Wi-Fi

روش دیگر برای شارژر بی سیم تلفن همراه روش راحتتری است. در این روش پایانه های شارژ یک مدار الکتریکی مستقیم بین تلفن همراه و شارژر ایجاد می کنند. دستگاه شارژ نوارهایی از فلز رسانا در خود دارد. هنگامی که دستگاهی با تماس الکتریکی این نوارهای فلزی را لمس می کند ، برق به دستگاه وارد می شود.

برای کار کردن این مدل ، دستگاه باید روی سطح موردنظر قرار بگیرد. هر مدل و دستگاهی نوع خاص خود را دارد. شما باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه شما با سطح شارژر مطابقت دارد و گرنه مدار الکتریکی ایجاد نمی شود. منابع wifi می توانند کارآمدتر از اتصال القایی باشند ، که طبق نظر کنسرسیوم برق بی سیم به طور متوسط ​​بین 50 تا 70 درصد کارایی بهتری دارند. این بدان معناست که در یک سیستم اتصال القایی حداقل 30 درصد از انرژی مورد نیاز برای شارژ هدر می رود.

شارژر بی سیم تلفن همراه

در سال 2010 ، RCA اعلام کرد که این شرکت در حال ساخت  یک ایستگاه شارژ بی سیم است که می تواند سیگنال های WiFi را به برق تبدیل کند. اگر چنین دستگاهی بتواند کار کند ، می تواند منبع خوبی در هر مکانی باشد. اما از نظر ریاضی ، چنین دستگاهی عملی نیست. روترهای WiFi فقط مقدار کمی از انرژی را از خود ساطع می کنند. غالباً حدود یک دهم وات. یک مبدل فقط کسری از این انرژی را جذب می کند ، این بدان معنی است که اگر برای تأمین برق دستگاه به سیگنال های WiFi وابسته شوید ، فقط برای یک بار شارژ کردن چیزی مانند یک باتری ممکن است سال ها زمان نیاز داشته باشید!

شارژر بی سیم تلفن همراه

نتیجه ما از شارژر های بی سیم تلفن همراه

در CES اولین شارژر وایرلس تلفن همراه رونمایی شد. در ابتدا این یک ایده عالی بود. اما چندین اشکال داشت. این دستگاه ها از نظر وزنی بسیار سنگین هستند یعنی چیزی حدود سه یا چهار برابر دستگاه شما وزن دارند و جابجایی آن ها ممکن است کمی آزار دهنده باشد. اگر دستگاه را به درستی روی پد شارژ قرار ندهید ، دستگاه شما شارژ نمی شود. اما حتی با وجود چنین اشکالات پیش پا افتاده ای ، نوید یک تلفن بدون کابل بسیار جذاب است. و امیدواریم این تکنولوژی بسیار محبوب به سرعت گسترش پیدا کرده و همه ی ما بتوانیم از آن براحتی استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :