ماشین الکتریکی چیست و ماشین های برقی چگونه کار می کنند؟

ماشین الکتریکی

ماشین الکتریکی چیست ؟ ممکن است ایده ماشین برقی را دوست داشته باشید ، اما ممکن است هنوز در مورد عملکرد واقعی آنها آشنا نباشید. اجزای اصلی ماشین الکتریکی کدامند؟ و رانندگی با ماشین هایی که ما عادت کرده ایم چه تفاوتی دارد؟ چقدر قابل اعتماد هستند؟ ما در راهنمای زیر به همه این سوالات و موارد دیگر پاسخ خواهیم داد.

ماشین الکتریکی چیست ؟

درتعریف ساده ، یک ماشین برقی به ماشینی گفته می شود که با یک یا چند موتور الکتریکی دیگر کار می کند. نیروی موتور توسط باتری های قابل شارژ تامیین می شود که معمولاً در زیر و کف ماشین در یک بسته یا قرار می گیرند. اتومبیل های الکتریکی با اتومبیل های هیبریدی و پلاگین هیبریدی متفاوت هستند زیرا موتور بنزینی یا دیزلی ندارند در حالی که هیبریدی ها دارند.

ممکن است اصطلاح EV را مشاهده کنید ، این مخفف وسیله نقلیه الکتریکی است و اتومبیل ها ، وانت ها ، اتوبوس ها و غیره را که از طریق برق تأمین می شوند. برای شارژ مجدد باتری ماشین الکتریکی ، باید ماشین را به یک شارژر دیواری نصب شده در خانه خود یا در شارژ عمومی در سراسر شهر وصل کنید.

اتومبیل های الکتریکی در حال افزایش محبوبیت هستند زیرا هیچ گونه انتشار دود ندارند. برخلاف اتومبیل های بنزینی یا دیزلی ، آنها CO2 یا ذرات معلق منتشر نمی کنند. گفته می شود این انتشارات به گرم شدن کره زمین و آسیب رساندن به کیفیت هوا ، به ویژه در مناطق شهری کمک می کند.

ماشین الکتریکی

موتورهای الکتریکی

یکی از اجزای اصلی در هر ماشین برقی ، موتور است. این همان چیزی است که چرخ ها را به حرکت در می آورد و همین امر باعث می شود ماشین به پیش برود. می توانیم بگوییم که این معادل موتور موجود در یک ماشین بنزینی یا دیزلی معمولی است. چند تفاوت بسیار مهم وجود دارد. بدیهی است که یک موتور الکتریکی سوخت فسیلی را نمی سوزاند

در عوض از انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری خودرو برای تأمین نیروی محرکه آن استفاده می کند. یک موتور الکتریکی نیز بسیار ساده تر است ،  در حالی که یک موتور احتراقی صدها قسمت متحرک دارد که همگی با زمان پیچیده کار می کنند ، یک موتور الکتریکی تنها یک موتور دارد. این باعث می شود موتور الکتریکی بسیار قابل اعتمادتر باشد و تعمیر آن بسیار راحت تر است.

موتورهای الکتریکی نیز قدرت خود را به روشی کاملاً متفاوت در برابر موتور احتراقی قرار می دهند. در حالی که یک موتور احتراقی قبل از اینکه بتواند حداکثر توان و گشتاور خود را ارائه دهد ، باید در چندین هزار دور در حال چرخش باشد اما یک موتور الکتریکی حداکثر نیرو را در همان لحظه شروع چرخش تحویل می دهد ، به این معنی است که شتاب قوی همان لحظه فشار دادن پدال است. یکی از مزایای اصلی یک ماشین برقی این شتاب گیری فوری هنگام رانندگی است.

ماشین الکتریکی

باتری ماشین الکتریکی

این قسمت ، مهمترین قسمت هر ماشین الکتریکی است. این همان چیزی است که تعیین می کند شارژ ماشین شما تا کجا است و شارژ شدن آن چه مدت طول می کشد ، دوام آن و تقریباً هر عامل مهم دیگری که می توانید ذکر کنید تعیین می کند. همچنین دلیل گران بودن اتومبیل برقی نسبت به اتومبیل های بنزینی یا دیزلی است و در صورت خراب شدن ، تعمیر یا تعویض آن گرانترین قسمت خودرو است.

باتری هایی که در اتومبیل های برقی پیدا می کنید به طور کلی باتری های لیتیوم یونی هستند ، همان چیزی که در تلفن های همراه یا لپ تاپ ها پیدا می کنید ، اما بسیار بزرگتر هستند. از باتری های لیتیوم یونی استفاده می شود زیرا نسبت قدرت به وزن آنها نسبت به انواع دیگر باتری بهتر است. گفته می شود ، باتری هنوز هم قسمت بسیار سنگینی از ماشین است ، به طور نسبی ، اغلب در پایین ترین قسمت ماشین قرار می گیرد و بیشتر در کف که  به هندلینگ خودرو هم نیز کمک می کند و در هنگام تغییر جهت ، آن را پایدارتر می کند.

با اتصال اتومبیل به برق می توان  باتری را شارژ کنید. اکثر دارندگان اتومبیل برقی این کار را در خانه انجام می دهند ، بنابراین معمولاً به نوعی از پارکینگ خارج از خیابان نیاز است و این کار را می توان از طریق دوشاخه خانگی  پریز برق استاندارد انجام داد که بسیار کند است!

بسیاری از اتومبیل های برقی با  باتری های متفاوت ارائه می شوند. هرچه ظرفیت باتری شما بیشتر باشد ، قادر خواهید بود با یک بار شارژ رانندگی بیشتری کنید. اکثر اتومبیل های برقی حداقل 160 کیلومتر به شما اجازه رانندگی می دهند. به یاد داشته باشید که اینها حداکثر هستند و این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد: شرایط جاده ، ترافیک ، میزان آرام رانندگی و تعداد عملکردهای جانبی (چراغهای جلو ، برف پاک کن های جلو ، رادیو و غیره) در حال اجرا که همگی تأثیر دارند.

دمای محیط نیز همینطور خواهد بود ، و یک تأثیر شگفت آور بر روی باطری خودرو دارد. در هوای گرم ، به طور منطقی می توانید انتظار داشته باشید که به حداکثر برد اعلام شده اتومبیل خود نزدیک شوید به شرطی که سایر عوامل نیز رعایت شود. و در هوای سرد ، کارایی باتری بسیار کاهش می یابد ، بنابراین متوجه خواهید شد که دامنه شما به شدت کاهش می یابد. در شرایط عادی ، اگر حداکثر برد اتومبیل شما مثلاً 300 کیلومتر باشد ، باید 230 کیلومتر را در نظر بگیرید.

حداکثر مسافت  خودروی شما با گذشت زمان نیز ناگزیر کاهش می یابد. این به این دلیل است که با افزایش شارژ باتری ها با گذشت زمان ، آنها به تدریج ظرفیت خود را از دست می دهند. می توانید با شارژ نکردن کامل و یا تخلیه کامل باتری در اغلب موارد ممکن ، سرعت این اتفاق را کاهش دهید. توصیه می شود شارژ باتری ماشین الکتریکی را بین 20 تا 80 درصد حفظ کنید.

از آنجا که باتری های شما گرانترین قسمت ماشین الکتریکی شما هستند ، ممکن است نگران باشید که به طور مداوم ظرفیت خود را از دست می دهد و این قابل درک است. با این حال ، تولید کنندگان اتومبیل های الکتریکی ضمانت هایی را برای محافظت در برابر این موارد ارائه می دهند. اینها جدا از ضمانت نامه ای است که برای بقیه خودرو اعمال می شود.

به عنوان مثال ، یک رنو Zoe بخرید و ماشین شما به مدت پنج سال یا 100000 مایل ، هر کدام که بگذرد ، تحت گارانتی است. با این حال ، باتری Zoe شما به مدت هشت سال یا 100000 مایل تحت گارانتی است. اگر ظرف آن زمان ظرفیت آن به زیر 66 درصد از مقدار اولیه برسد ، به صورت رایگان جایگزین می شود.

ماشین الکتریکی

آیا اتومبیل های برقی اتوماتیک هستند؟

از نظر فنی نه ، رانندگی با یک وسیله نقلیه الکتریکی کاملاً شبیه رانندگی با خودرو اتوماتیک است ، به این معنی که شما به راحتی ماشین را حرکت می دهید و به ترتیب با پدال گاز و ترمز سرعت آن را کم می کنید ، بدون اینکه نیازی به تعویض دنده داشته باشید. همه اینها بدان معنی است که موتورهای الکتریکی برای رانندگی نیاز به چرخ دنده های متعدد ندارند ، آنها فقط با یک موتور می توانند حرکت کنند. با این وجود ، لازم است که این دنده با دقت انتخاب شود تا نسبت مناسبی بین شتاب و حداکثر سرعت ایجاد شود.

آیا خودروهای برقی قابل اعتماد هستند؟

از نظر تئوری ، ماشین های الکتریکی باید از ماشین های احتراق قابل اطمینان تر باشند زیرا قطعات متحرک آنها بسیار کمتر است ، به این معنی که کمتر خراب می شوند. اما این بدان معنا نیست که دوام آنها از اتومبیل های معمولی بیشتر است. در واقع ، برعکس درست است. به این دلیل که مهمترین قسمت اتومبیل برقی  باتری است که به طور طبیعی ظرفیت خود را با گذشت زمان از دست می دهد ، به این معنی که نمی تواند شارژ زیادی را در خود نگه دارد ، بنابراین دامنه استفاده اتومبیل شما را کاهش می دهد.

باتری ماشین الکتریکی چه مدت دوام می آورد؟

دقیقاً مدت دوام باتری چیزی ناشناخته ای است و به الگوی شارژ بستگی زیادی خواهد داشت ، اما برای اینکه تصور تقریبی از انتظارات باتری خود داشته باشید ، به ضمانت های باتری ارائه شده توسط تولید کنندگان نگاه کنید. اینها معمولاً بین شش تا ده سال هستند و حدود هشت سال معمول است.

ماشین الکتریکی

آیا باید یک ماشین برقی دست دوم بخرم؟

تعویض باتری در ماشین الکتریکی بسیار گران است و به راحتی می تواند بیش از ارزش اتومبیل باشد. به همین ترتیب ، اگر در حال خرید دست دوم هستید ، باید مطمئن شوید که باتری در فرم خوبی قرار دارد. هنگامی که کاملاً شارژ شد ، بررسی کنید که محدوده مشخص شده خودرو به میزان منطقی (شاید در حدود 80٪) به حداکثر اصلی خودرو نزدیک باشد. توصیه می کنیم زمانی را برای یافتن خودرو انتخاب کنید که هنوز باطری هنوز در گارانتی است.

آیا ماشین برقی دارای موارد زیر است:

چرخ دنده :

اکثر اتومبیل های برقی یک دنده دارند که برای ایجاد نسبت مناسب بین شتاب و حداکثر سرعت است. با این حال ، آنها نیازی به چرخ دنده های متعدد مانند اتومبیل های موتور احتراقی ندارند.

رادیاتور :

برخی این قسمت را دارند ، اگرچه در ماشین برقی به جای اینکه موتور را مانند اتومبیل های بنزینی یا دیزلی خنک نگه دارند ، از آنها برای خنک نگه داشتن سایر موارد مانند باتری استفاده می کنند. موتور الکتریکی در یک ماشین الکتریکی گرمای کافی برای نیاز بخاری خودرو تولید نمی کند.

مبدلهای کاتالیزوری :

نه. یک مبدل کاتالیزوری باعث کاهش آلاینده های مضر موجود در گازهای خروجی می شود ، اما از آنجا که اتومبیل الکتریکی در وهله اول هیچ گاز خروجی نمی دهد ، بنابراین نیازی به آن ندارد.

روغن :

خیر. در حالی که یک موتور احتراق برای از بین بردن آلاینده ها و روغن کاری تمام قسمتهای مختلف متحرک به روغن نیاز دارد ، یک موتور الکتریکی فقط یک قسمت متحرک دارد و گریس و  روغن کاری آن آلوده نمی شود.

اگزوز :

خیر. اگزوزها برای حذف گازهای زائد از موتور احتراقی است و از آنجا که موتور الکتریکی به هیچ بنزینی نیاز ندارد ، اگزوز لازم نیست. این یکی از مزایای اصلی رانندگی با ماشین الکتریکی این مورد است.

بخاری :

آره. موتورهای الکتریکی عملاً هیچ حرارتی تولید نمی کنند ، در حالی که موتورهای احتراق مقدار زیادی تولید می کنند ، بیش از اندازه کافی برای گرم کردن کابین. بنابراین ، کابین ماشین الکتریکی توسط یک بخاری مستقل گرم می شود.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :