Search
Close this search box.

وای فا (Wifi) یا کابل شبکه (اترنت) کدام یک بهتر است؟

وای فا یا کابل شبکه

دو روش اتصال به اینترنت وجود دارد. اترنت یا همان کابل شبکه و WiFi یا به عبارت دیگر سیمی و بی سیم. شاید بخواهید پاسخ این سوال را بدانید که آیا اترنت بهتر از WiFi است یا WiFi سریعتر از اترنت یا همان کابل شبکه است. اکنون در این پست از اسجیت که روی وای فا و کابل شبکه تمرکز دارد می توانید بفهمید که کدام یک از اتصالات بهتر است. معمولاً شما در کافی شاپ ها ، خانه یا اتاق خود از اتصال WiFi استفاده می کنید. بنابراین ، ممکن است فکر کنید اینترنت سیمی دیگر لازم نیست. در واقع ، اترنت در شرکت ها بسیار استفاده می شود زیرا سرعت آن سریعتر است. خوب در نتیجه تفاوت بین کابل شبکه و WiFi در چیست؟ و کدام یک برای انتخاب بهتر است؟ پس برای اینکه به تمامی این سوالات پاسخ دهیم ادامه مطلب را دنبال کنید.

کابل شبکه یا اترنت

وای فا (Wifi) یا کابل شبکه (اترنت) ، کدام ؟

سرعت

آیا کابل شبکه سریعتر از وای فا است؟ وای فا در ابتدا بر اساس استاندارد 802.11g ساخته شده بود و حداکثر سرعت نظری آن 54 مگابایت بر ثانیه بود. در مقایسه با اترنت ، سرعت بسیار کندی است. زیرا سرعت کابل شبکه می تواند به 100 تا 1000 مگابایت در ثانیه یا حتی بیشتر هم برسد. اما WiFi طی چند سال اخیر سریعتر شده است. و از استاندارد های جدید 802.11ac و 802.11n استفاده می کند ، بنابراین حداکثر سرعت می تواند به ترتیب به 866.7Mb/s و 150Mb/s برسد.

WiFi به اندازه کافی خوب است که می تواند بیشتر کارهای روزمره شما را انجام دهد. هرچند که در دنیای واقعی نمی توان مزه این سرعت ها را چشید. در مورد سرعت انتقال ، کابل شبکه سریعتر از WiFi است. اگر می خواهید بازی کنید ، پوشه ها را از یک رایانه به رایانه دیگر منتقل کنید ، یا دستگاه هایی دارید که از طریق شبکه اتصال می یابند ، یا چندین دستگاه دارید که در یک سرور بک آپ تهیه می کنند ، اتصال اترنت یا همان کابل شبکه بهتر است.

میزان تاخیر

سرعت و کیفیت اتصال تنها مواردی نیستد که باید در نظر گرفت. تأخیر عامل دیگری است که باید به آن توجه کنید. تأخیر به زمانی گفته می شود که در آن ترافیک از دستگاه مبدا به مقصد در چه مدت زمانی می رود. در دنیای بازی های آنلاین ، زمان تأخیر را پینگ می نامند. اگر در حال انجام یک بازی هستید و به واکنش سریع نیاز دارید ، اتصال اترنت بهتر است زیرا تأخیر کمتری را ارائه می دهد. 

قابلیت اطمینان و تداخل

کابل شبکه اتصال قابل اطمینان تری نسبت به وای فا ارائه می دهد. زیرا اتصال بی سیم به دلایل زیادی تحت تداخل قرار می گیرد. به عنوان مثال ، چیدمان خانه شما ، تداخل از شبکه های دیگر یا دستگاه های الکتریکی همه مسدود کننده های سیگنال وای فا هستند که مسائل مختلفی از جمله افت سیگنال ، کاهش سرعت و تأخیر بالاتر را ایجاد می کنند. بنابراین ، از نظر تداخل ، اترنت یا همان کابل شبکه از وای فا قابل اطمینان تر است.

امنیت

آیا اترنت از وای فا امن تر است؟ اتصال سیمی ایمن تر از اتصال بی سیم است. دلیل این امر این است که داده هایی که از طریق کابل شبکه ارسال می شوند فقط توسط دستگاه هایی که از نظر فیزیکی به شبکه متصل هستند قابل دسترس می باشند. این دستگاه ها برای ایمنی از firewall استفاده می کنند. با این حال ، وای فا یک شبکه باز است. بنابراین اطلاعات شما در امان نیستند. و برای اطمینان از امنیت داده ها باید رمزگذاری کنید.

قابل حمل بودن

از نظر قابلیت حمل ، وای فا بهتر است. می توانید تلفن خود را به اینترنت وصل کنید یا دستگاه های دیگر را از راه دور از طریق WiFi به اینترنت متصل کنید تا بتوانید از آنها در هر مکانی که می خواهید استفاده کنید. حالا ، پس از خواندن این مطالب و مقایسه وای فا و کابل شبکه ، می دانید که کابل شبکه یا اترنت سریعتر از وای فا است و از نظر تأخیر ، امنیت و قابلیت اطمینان هم بهتر است. و فقط می توان گفت امتیاز مثبت WiFi فقط در قابلیت حمل است.

wifi یا اترنت

از کدام یک باید استفاده کرد ؟

هنگام خواندن این مطلب ، ممکن است از خود بپرسید : حالا واقعا باید از کدام اتصال استفاده کنیم؟ بیایید تصمیم بگیریم. برای استفاده روزمره ، وای فا برای شما و برای همه مناسب تر است. اگر گیمر هستید یا نیاز به پخش فیلم های HD بدون مشکل دارید  ، باید گزینه کابلی را انتخاب کنید. پس از خواندن این پست ، شما اطلاعات زیادی در مورد این دو روش اتصال خواهید داشت. فقط کافی است کمی با خود فکر کنید و یکی را بر اساس نیازهای واقعی خود انتخاب کنید. البته در نظر داشته باشید که می توان از هر دو روش در منزل یا دفتر کار خود استفاده کنید. زیرا مودم های امروزه بسیار مدرن و قابلیت های جدیدی دارند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :