سامورایی ها چگونه بودند

سامورایی

سامورایی ها شمشیربازان افسانه ای زرهی ژاپنی هستند که برای بسیاری از غربی ها و شرقی ها فقط به عنوان یک طبقه جنگجو شناخته می شوند و در بسیاری از فیلم های رزمی به تصویر کشیده شده اند. در حالی که جنگجو بودن در زندگی سامورایی نقش اساسی داشت ، آنها همچنین شاعر ، سیاستمدار ، پدر و کشاورز بودند.

سامورایی ها در 1500 سال گذشته در تاریخ ژاپن نقشی محوری داشته است. در واقع ، تاریخ آن دوره در ژاپن اساساً تاریخ سامورایی بوده. در این مقاله طرز زندگی سامورایی ها ، سلاح ها و زره های مورد استفاده و تاریخ سامورایی ها ، از ریشه تا سقوط آن ها را بررسی خواهیم کرد. پس اگر برای شما سوال است که سامورایی چیست یا کیست ادامه این مطلب را بخوانید.

سامورایی

سامورایی چیست؟

سامورایی ها در ژاپن وظایف بسیاری داشتند. با این حال ، نقشی که بیشتر برای آنان شناخته می شود ، نقش جنگجو بودن است. اما این چه چیزی است که یک سامورایی را از سایر رزمندگان سایر نقاط جهان متفاوت می کند؟ پوشیدن زره و استفاده از یک شمشیر خاص برای ساختن یک سامورای کافی نیست. اگرچه سامورایی و نقشی که آنها در ژاپن ایفا کردند در طول قرن ها تغییر کرده است ، اما چهار عامل وجود دارد که مفهوم سامورایی را تعریف می کند:

  • آن ها یک جنگجوی کاملاً آموزش دیده و بسیار ماهر هستند.
  • سامورایی با وفاداری کامل ، حتی تا حد مرگ ، به دایمیو یا استاد خود خدمت می کند. در حقیقت ، کلمه سامورایی به معنی کسانی که خدمت می کند است.
  • این جنگجو عضوی از یک طبقه نخبه است که از شهروندان عادی و سربازان پیاده معمولی برتر است.
  • زندگی سامورایی توسط بوشیدو ، یک قانون جنگجوی سختگیرانه اداره می شود.
 

سامورایی

سامورایی چیست ، آموزش برای زندگی و جنگ

میزان و شکل آموزش به ثروت خانواده بستگی داشت. در خانواده های طبقه پایین ، پسران را گاهی برای آموزش مقدماتی به مدارس روستا می فرستادند. اما آنها بیشتر آموزش های سامورایی را از پدران ، برادر بزرگتر یا عموهایشان می دیدند.

هم ادبیات هم آموزشی نظامی!

آموزش در هنرهای رزمی بسیار مهم تلقی می شد و اغلب از 5 سالگی شروع می شد. پسران خانواده های ثروتمند به آکادمی های ویژه اعزام می شدند و در آنجا ادبیات ، هنر و مهارت های نظامی را آموزش می دیدند.

سامورایی

تصویری از یک جنگجو ژاپنی که احتمالاً برای همه ما بسیار آشنا است ، تصویر یک استاد شمشیر زن که با مهارت زیاد ، کاتانای خود را به دست گرفته است. با این حال ، سامورایی ها در چند قرن اول زندگی خود بیشتر به عنوان کمانداران اسب سوار شناخته می شدند.

لزوم یادگیری سوارکاری

پرتاب کمان هنگام اسب سواری کاری دشوار بود و تسلط بر آن مستلزم سالها تمرین مداوم بود. برخی از کمانداران روی اهدافی که به یک درخت بسته شده بودند تمرین می کردند ، که می تواند برای ایجاد یک هدف متحرک تکان داد شود.

برای مدتی ، سگهای زنده به عنوان اهداف تیراندازی با کمان استفاده می شدند ، تا اینکه شوگان این عمل ظالمانه را لغو کرد. شمشیرزنی به روشی مشابه آموزش داده می شد. یک داستان از یک استاد حکایت دارد که در تمام شبانه روز و در مواقع تصادفی با شمشیر چوبی به شاگردانش می کوبید ، تا اینکه دانش آموزان یاد بگیرند که همیشه مراقب خود باشند.

انتظار می رفت این جنگجو ها علاوه بر مهارت های جنگی ، در زمینه های دیگر مانند ادبیات و تاریخ نیز تحصیلات خوبی داشته باشند. در دوره توکوگاوا ، یک دوره صلح آمیز ، سامورایی ها به عنوان رزمندگان خیلی مورد نیاز نبودند. بنابراین این مهارت های آکادمیک بسیار مفید بودند. با این حال ، برخی از استادان سامورایی به دانشجویان خود هشدار دادند که بیش از حد روی واژه ها و نقاشی ها وقت نگذارند ، زیرا می ترسیدند ذهن آنها ضعیف شود.

سامورایی

سامورایی چیست ، زره سامورایی ها

زره Lamellar

یک سامورایی به دلیل زره و کلاه ایمنی متمایز براحتی قابل تشخیص است. زره Lamellar با اتصالات فلزی به هم نگه داشته می شد و سپس با صمغ یک درخت پوشانده می شود تا ضد آب شود. این صفحات سبک و کوچک با سیمهای چرمی بهم محکم می شوند و هر صفحه کمی روی دیگری را می پوشاند. در اصل ، دو نوع زره پوش لایه ای وجود داشت : یوروی ، این زره پوش سنگین که توسط سامورایی های سواره پوشیده می شد شامل کلاه ایمنی سنگین و محافظ های شانه ای بود.

سامورایی

زره Do-Maru

این زره پوش ها توسط سربازان پیاده پوشیده می شد ، از وزن کمتری برخوردار بود و با شیوع بیشتر جنگ های تن به تن ، زرهی های سبک do-maru در میان همه سامورایی ها محبوبیت پیدا کرد. در آینده Do-maru اصلاح شد تا شامل کلاه ایمنی سنگین و محافظ شانه با وزن سبک باشد. کلاه ایمنی که کابوتو نامیده می شود ، از صفحات فلزی پرچ شده با هم ساخته می شود. در بسیاری از طرح ها ، پرچ ها در امتداد قسمت بیرونی کلاه ، ردیف هایی از برجستگی تشکیل می دهند که ظاهر خاصی ایجاد می کند.

سامورایی

ماسک وحشت آور

سامورایی هایی با مقام بالاتر نمادهای قبیله ای و تزئینی دیگری را به کلاه جنگی خود اضافه می کردند. بعضی از کلاه ها ماسک های فلزی داشتند که صورتهای شیطانی ایجاد می کرد که دشمن را به وحشت می انداخت و گاهی اوقات سبیل و ریش این ماسک از موی اسب تهیه می شد. باید ذکر کرد که یک سامورایی قبل از اینکه زره خود را ببندد ، زیرپوش یک تکه ای می پوشد که شامل کیمونو و یک شلوار گشاد بود.

سامورایی

سامورایی چیست ، اسلحه سامورایی ها

مشهورترین سلاح سامورایی ها در طول تاریخ کاتانا بود. یک شمشیر خمیده. کاتانا هرگز بدون واکیزاشی ، سلاحی کوتاهتر با تیغه گسترده تر ، پوشیده نمی شد. طبق داستان ها ، از این دو شمشیر با نام daisho ، به معنی بزرگ و کوچک یاد می شود. کلمه dai (بزرگ) نشان دهنده کاتانا و کلمه sho (کوچک) نشان دهنده واکیزاشی است.

یکی از بزرگترین مشکلات این شمشیر تیز نگه داشتن و شکستن آن است. سلاحی که با فلز سخت ساخته شده باشد شکننده و مستعد شکستن خواهد بود. آهنگران ژاپنی با ساختن شمشیر با فلز نرم که شکسته نمی شد ، این مشکل را حل کردند. سپس این شمشیر با لایه هایی از فلزات سخت تر پوشانده می شد که به طور مکرر چکش می خورد. لبه آنقدر تیز بود که یک شمشیرباز ماهر می توانست با یک ضربه انسان را از وسط نصف کند.

سامورایی چیست ، افتخار سامورایی

سامورایی ها جنگجویان مزدوری نبودند ، در ژاپن پرسه می زدند و برای هر مشکلی که به آنها مبلغی پرداخت می کردند می جنگیدند. آنها به یک ارباب خاص یا دایمیو مقید بودند و همچنین از نظر وظیفه و افتخار به جوامع خود ملزم بودند.

افتخار Bushido

این رمز افتخار به Bushido معروف است و از کلمه bushi به معنی جنگجو گرفته شده است. کلمه ژاپنی do به معنای راه است. بنابراین بوشیدو به معنای راه جنگجو است. این کلمه از دوره قبلی ، زمانی که آن ها کماندار و سوارکار بودند ، تکامل یافت. آموزش و فداکاری لازم برای تسلط بر این مهارت ها و پیوند با اسب منجر به کیوبا نو میچی ، راه اسب و کمان شد.

سامورایی

اگرچه از بوشیدو به عنوان یک کلمه یاد می شود ، اما این یک سری قوانین رسمی نبود که همه سامورایی ها از آن پیروی کنند. در حقیقت ، بوشیدو در طول تاریخ ژاپن و حتی از یک طایفه به طایفه دیگر بسیار تغییر کرد. بوشیدو تا قرن هفدهم ، حتی پس از قرن ها از وجود سامورایی ها ، اصلاً نوشته نشده بود.

این جنگجو همچنین وظیفه انتقام جویی را داشت. اگر آبروی استادش خدشه دار شود ، یا ارباب او کشته شود ، سامورایی لازم بود تا مسئولین کشتن آن را جستجو و بکشد. یکی از معروف ترین داستان های سامورایی ، 47 رونین یا سامورایی بدون استاد ، داستان انتقام گیری سامورایی ها است. در این داستان به دلیل مشاجره بین دو ارباب یک ارباب کشته می شود.

دو سال بعد ، هر 47 سامورایی ارباب کشته شده به قلعه ارباب متهم حمله کرده و او را کشتند. سپس آن سامورایی ها به دلیل ارتکاب به جرم seppuku دستگیر شدند ، نه به این دلیل که آنها وظیفه انتقام جویی خود را انجام داده بودند ، بلکه به این دلیل که آنها این کار را با یک حمله مخفی انجام داده بودند ، که غیرقابل شرف تلقی می شد.

سامورایی

سامورایی چیست ، سپوکو

افتخار برای این جنگجو ها آنقدر مهم بود که آنها اغلب در صورت شکست ، یا اگر بوشیدو را نقض کرده بودند ، جان خود را می گرفتند. این خودکشی مقید به افتخار بسیار تشریفاتی شد و به شکل سپوکو درآمد. سپوکو همچنین با اصطلاح عامیانه تر hara-kiri شناخته می شود ، راهی بود که سامورای می توانست عزت را به ارباب و خانواده خود بازگرداند و حتی اگر به عنوان سامورایی شکست خورده باشد به وفاداری خود عمل کند. سپو آیینی شامل سامورایی بود که لباس مناسب پوشیده بود و چاقوی تشریفاتی را که در کاغذ بسته شده بود ، به او اهدا کنند. سامورایی سپس چاقو را می گرفت و شکم خودش را از چپ به راست می شکافت.

سامورایی

سامورایی چیست ، پایان سامورایی ها

توکوگاوا و فرزندانش به مدت دو قرن و نیم در ژاپن حکومت کردند. نقش سامورایی ها در زمان صلح در این دوره به تدریج کاهش یافت ، اما دو عامل منجر به پایان سامورایی ها شد : شهرنشینی ژاپن و پایان انزوا طلبی. هرچه تعداد بیشتری از ژاپنی ها به شهرها نقل مکان می کردند ، تعداد کشاورزان کمتری برای تولید برنج مورد نیاز برای تغذیه جمعیت در حال رشد را داشتند. زندگی مجلل که شوگن ها و بسیاری از دایمیوها از آن لذت می بردند ، در سیستم اقتصادی فرسوده می شد. بسیاری از ژاپنی ها ، از جمله سامورایی های طبقه پایین ، به دلیل وخیم تر شدن شرایط اقتصادی ، از شوگونات ناراضی شدند.

سپس ، در سال 1853 ، کشتی های آمریکایی به خلیج ادو رفتند. کمودور متیو پری آمده بود تا پیامی از رئیس جمهور میلارد فیلمور به امپراطور برساند. فیلمور خواستار برقراری روابط تجاری با ژاپن بود و می خواست ژاپنی ها با ملوانان ناوشکن آمریکایی برخورد خوبی داشته باشند و می خواست ژاپن را به عنوان بندر تأمین بار کشتی های آمریکایی در نظر بگیرد.

سامورایی

پایان شرافت …

در پی این پیام شکاف در ژاپن رشد کرد. برخی می خواستند پیشنهاد آمریکایی ها را انکار کنند و زندگی قبلی خود و سنت های باستانی خود را حفظ کنند اما با این حال فهمیدند که ژاپن هرگز نمی تواند در برابر فناوری بهتر غربی ها ایستادگی کند. آنها پیشنهاد کردند ژاپن راه را باز کند تا هر آنچه از آمریکایی ها می توانند یاد بگیرند و به انزوا طلبی پایان دهند و به یک قدرت جهانی تبدیل شوند.

اما امپراطور حاضر نشد با این پیمان موافقت کند. از آنجا که او فقط یک چهره بزرگ بود چندین گروه از سامورایی های عصیانگر ، که می خواستند ژاپن ثابت بماند ، از شاهنشاه حمایت کردند و جنگ داخلی را علیه این موضوع آغاز کردند. با کمال تعجب ، مخالفان شوگان را سرنگون کردند و دوره توکوگاوا پایان یافت. سرانجام ، در سال 1876 ، امپراطور پوشیدن شمشیرهای سامورایی را ممنوع کرد ، و این امر زنگ آخری برای سامورای ها بود که به صدا درآمد و آنها دیگر وجود نداشتند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات
متین نویدی
مهمان
متین نویدی
3 سال قبل

میشه گفت واقعا افسانه بودن

بیشتر بخوانید :