Search
Close this search box.

آیا بوی ماشین نو سمی است؟

بوی ماشین نو

این سوال سختی برای پاسخ دادن است. ما می توانیم این کار را با این پرسش آغاز کنیم که هنگام ورود به فضای داخلی یک اتومبیل جدید ، فکر می کنید بوی آن چیست. برخی از مردم فکر می کنند بوی چرم می دهد. اما فقط فضای داخلی اتومبیل های لوکس چرم واقعی را شامل می شود. و نمی توان این بو را در خودروهای اقتصادی ارزان قیمت یافت. بقیه فکر می کنند بوی آن کمی شبیه پلاستیک است. اما پلاستیک خوب است ، البته نه نوع ارزان قیمتی که اسباب بازی با آن ساخته می شود. برخی از مردم فکر می کنند بوی آن مانند بسیاری از مواد شیمیایی مختلف است.

بوی ماشین نو

ترکیبات آلی فرار

آخرین گروه حدس نزدیکی می زنند. در واقع بسیاری از مواد شیمیایی فضای داخلی اتومبیل را تشکیل می دهند و برخی از آنها ترکیبات آلی فرار (VOC) را در فضای داخلی اتومبیل آزاد می کنند ، که تا حدودی ناخوشایند هستند. این VOC ها هستند که بویی در ماشین های جدید تولید می کنند. اگرچه برخی از آنها بوی خاصی ایجاد نمی کنند.

برخی از این مواد شیمیایی فرار ، مانند اتیل بنزن و فرمالدئید ، در رنگ ها و چسب ها نیز یافت می شوند و می توانند باعث ایجاد سرگیجه ، سردرد ، آلرژی یا حتی سرطان در صورت استنشاق در مقادیر زیاد یا برای مدت زمان طولانی شوند. اما آیا به اندازه کافی این ترکیبات در بوی ماشین نو وجود دارد که فضای داخلی خودرو را ناسالم کند؟ بهترین راه برای فهمیدن این موضوع انجام یک مطالعه علمی است. بیایید در مورد چند مطالعه انجام شده و آنچه که یافته شده است صحبت کنیم.

راه مقابله با بوی سمی ماشین

قرار دادن بوی ماشین نو در زیر میکروسکوپ

سوالاتی در مورد سمی بودن بوی ماشین جدید ، سوالاتی جدید نیست. همچنین مطالعاتی با هدف تعیین اینکه باید به طور جدی نگران آن بو باشید وجود ندارد. جدیدترین این مطالعات در فوریه سال 2012 توسط یک گروه به نام مرکز اکولوژی انجام شده است. در آن راهنما گفته شده ، این مواد شیمیایی (بوی ماشین جدید) هنگام استنشاق یا بلعیدن می توانند مضر باشند و منجر به برخی از حالت های بیماری و تهوع شوند.

پس باید با توجه به این موضوع در خودرو ماسک بزنیم تا زمانی که اتومبیل شما به اندازه کافی قدیمی شود! اما قبل از اینکه تصمیم بگیرید تا پایان عمر خود فقط اتومبیل های دست دوم بخرید ، محققان در مطالعات خود اضافه کرده اند که همه اتومبیل ها از این شرایط بد برخوردار نیستند. برای ساخت قطعات داخلی خودرو نیازی به مواد شیمیایی سمی نیست. و برخی از تولیدکنندگان شروع به حذف آنها می کنند.

خوب ، بیایید چند اسم را نام ببریم. به نظر آن مرکز خودروهای دارای سالم ترین فضای داخلی شامل وارد زیر هستند. پنج انتخاب برتر آنها ، هوندا سیویک ، تویوتا پریوس ، هوندا CR-Z ، نیسان و آکورا RDX است. طبق گفته مرکز اکولوژی ، دو خودرو با حداقل فضای داخلی سالم ، کرایسلر S 2011 و میتسوبیشی اوتلندر اسپرت 2011 هستند. و هوندا به عنوان یک خودروساز برتر در آن لیست می باشد. این گزارش بر حضور برم ، کلر و سرب در خودرو متمرکز است. و سایر مواد شیمیایی آلی فرار را در یک رده بندی قرار می دهد.

راه مقابله با این بوی عجیب

راه مقابله با این بوی عجیب

خوشبختانه ، بسیاری از مواد شیمیایی فرار در فضای داخلی اتومبیل با گذشت زمان از بین می روند. به همین دلیل آنها را بوی ماشین نو می نامند. اما به طور کامل از بین نمی روند و می توانند در روزهای گرم که دما بالاتر است دوباره برگردند. برای مقابله با این روند در روزهای گرم ، کاری که می توانید انجام دهید این است که به جای استفاده از کولر ، شیشه ها را پایین بیاورید. و اجازه دهید هوای تازه به داخل ماشین بیاید و ترکیبات فرار را خارج کند. شما همچنین می توانید اتومبیل خود را در سایه پارک کنید ، تا خنک بماند.

همه مطالعات انجام شده در طول سالها توافق نکرده اند که بوی اتومبیل جدید خطری برای سرنشینان است. مطالعه ای که در سال 2007 در دانشگاه فنی مونیخ در آلمان انجام شد نتیجه گرفت که ترکیبات شیمیایی آزاد شده در داخل اتومبیل ممکن است در بدترین حالت آلرژی را تشدید کند . اما هیچ تهدید قابل توجه دیگری برای سلامتی انسان ندارد. این مطالعه با جمع آوری نمونه هایی از هوا از فضای داخلی اتومبیل های نو و اتومبیل های سه ساله کارکرد که در دمای 150 درجه فارنهایت (65.6 درجه سانتیگراد) قرار گرفته بودند انجام شد. آنها سپس سلولهای انسان ، موش و همستر را در معرض این نمونه ها قرار دادند تا به دنبال اثرات سمی باشند. اما هیچ چیز پیدا نشد. و محققان نتیجه گرفتند که بوی ماشین جدید سمی نیست.

نتیجه گیری

بنابراین به تعبیر هر دو مطالعه : فضای داخلی خودرو حاوی مواد شیمیایی سمی است. اما مرکز بوم شناسی احساس می کند که این مواد شیمیایی تهدیدی برای سلامتی سرنشینان است اما محققان آلمانی این موضوع را قبول نمی کنند. در پایان ، شما فقط باید انتخاب کنید که می خواهید کدام مطالعه را جدی بگیرید. اگر لیستی از پنج بوی مورد علاقه مردم را بخواهیم تهیه کنیم فکر می کنیم بوی ماشین جدید به راحتی پس از دانه های قهوه و بالاتر از بوی رنگ مرطوب ، در بین پنج رایحه برتر قرار بگیرد.

بنابراین کشف اینکه ممکن است برای سلامتی خطرناک باشد بسیار ناراحت کننده است. با توجه به اینکه محققان در مورد میزان خطرناک بودن مواد شیمیایی فرار در فضای داخلی خودرو اختلاف نظر دارند ، شما ممکن است مایل به استفاده از ماسک در خودرو نباشید. اما باید اعتراف کرد که این بو در هنگام خرید یک ماشین نو احساس بسیار بهتری با توجه به همه ی معایب آن ایجاد می کند. 

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین ها
جدیدترین ها بیشترین امتیاز
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات
امیر NH
مهمان
امیر NH
2 سال قبل

پس با این اوصاف باید خیلی نگران ماشین های داخلی باشیم…

بیشتر بخوانید :