پرینتر لیزری یا جوهر افشان ، کدام بهتر است؟

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

سوالاتی مانند کوکاکولا یا پپسی؟ گربه یا سگ؟ پاسخ واضحی دارند. اما پرینتر لیزری یا جوهر افشان خیلی پاسخ ساده ای ندارد و کشمکش بین فن آوری های چاپگرها بخشی از ملاحظات دنیای ما شدند که در سالهای اخیر به طریق شگفت انگیزی تکامل یافته اند.

بیست سال پیش ، قیمت چاپگرهای لیزری مناسب مصرف کنندگان و بیشتر مشاغل کوچک نبود. آن پرینترها نمی توانستند به صورت رنگی چاپ کنند و به کاغذ مخصوص گران قیمت هم احتیاج داشتند. چاپگرهای جوهر رنگی که گاهی رگه ای یا لکه دار چاپ می کردند ، مقرون به صرفه تر و دقیق تر بودند. این حقایق به کلیشه هایی در مورد دو فناوری چاپگرها تبدیل شد که علی رغم شواهد در روان بازار IT ریشه دواندند.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

حقایقی در مورد چاپگرهای لیزری

۱ – چاپگرهای لیزری لزوماً سریعتر از جوهر افشان ها نیستند.
۲ – خروجی چاپگرهای لیزری لزوماً کیفیت بهتری ندارد.
۳ – هزینه چاپگرهای لیزری کمتر نیست.
۴ – چاپگرهای لیزری دوام و ماندگاری بالاتری نسبت به جوهر افشان ها ندارند.
۵ – چاپگرهای جوهر افشان حداقل برابر و بعضی مواقع برتر از نمونه های لیزری خود هستند.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان ؟ این سوال ، سوال جالبی در حوزه چاپگرها نیست. درعوض ، باید از خود بپرسید چه چیزی چاپ می کنید و بودجه شما چقدر است و این تصور را که لیزرها به طور پیش فرض مرسدس و ب ام و های بازار چاپگرها هستند و جوهر افشان ها چری و هیوندا های بازار هستند ، دور بریزید.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

پرینتر لیزری یا جوهر افشان ، کدام سریعتر است؟

بیایید ابتدا به این مورد بپردازیم ، زیرا به راحتی می توان به درجه بندی سرعت آن ها نگاه کرد و می توان گفت که جوهر افشان ها کندتر از پرینتر های لیزری هستند. حتی ارزانترین دستگاه های جوهر افشان هم نیز از ارزانترین دستگاه های لیزر کندتر هستند. اما این بدان معنا نیست که همه چاپگرهای جوهر افشان کند هستند.

به دلیل روشی که فناوری لیزر به صورت یکجا و یک باره بر روی کل صفحه و کاغذ اعمال می کند ، ذاتاً سریعتر از روشی است که اکثر جوهر افشان ها روی کاغذ می آورند.

ارسال اطلاعات به هد چاپی و به جلو و عقب آمدن در یک صفحه و اسپری کردن هر خط پس از خط دیگری در دستگاه های جوهر افشان موجب می شود آن ها تنها 8 صفحه در دقیقه (ppm) یا کمتر از آن چاپ کنند ، در حالی که بسیاری از چاپگرهای سطح پایین لیزر می توانند با دو برابر سرعت آن ها چاپ کنند.

چاپگرهای لیزری معمولاً سرعت چاپ بیشتری نسبت به جوهر افشان ها دارند. اما جوهر افشان هایی که به درستی پیکربندی شده اند ذاتاً کند نیستند و برخی از مدل های آن ها می توانند به راحتی از لیزرها هم پیشی بگیرند.

علاوه بر این ، اگر معمولاً یک یا دو صفحه در محل کار یا در منزل یا مدرسه چاپ می کنید ، تقریباً هر چاپگر موجود در بازار امروزی به اندازه کافی برای شما سریع است تا نیاز شما را برآورده کند.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

لیزری یا جوهر افشان ، کیفیت کدام بهتر است؟

همه ی افراد فقط متن سیاه و سفید را چاپ نمی کنند و برخی از مصرف کنندگان از طیف های رنگی استفاده می کنند. می توان ادعا کرد که دستگاه های لیزر متن را واضح تر نسبت به جوهر افشان ها چاپ می کنند.

دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم ، وقتی صحبت از انواع خروجی ، به ویژه عکس ها و تصاویر رنگی و نمودارها می شود ، نتایج دقیق و زیبا توسط چاپگرهای جوهر افشان بدست می آید و رقبای لیزری نمایش خوبی در این مرحله ندارند.

چاپگرهای جوهر افشان امروزی دارای نازل های چاپی بسیار ظریف هستند که قطرات جوهر را در الگوهای نقاط ریز مخلوط کرده و مرتب می کنند و به شما امکان جزئیات بیشتر و طیف رنگی گسترده تر و وسیع تری از آنچه با تونر لیزر قابل دستیابی است می دهند.

جزئیات بیشتر و رنگ دقیق تر آنها هنگامی که عکس ها و کارهای هنری خود را بر روی کاغذ عکس براق چاپ می کنید که دستگاه های لیزر نمی توانند از عهده آن برآیند ، بیشتر نمایان می شود.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

همچنین ، اکثر چاپگرهای جوهرافشان از خروجی بدون حاشیه پشتیبانی می کنند ، به این معنی که آنها می توانند جوهر را تا لبه کاغذ براحتی چاپ کنند. برخی از خروجی ها ، به ویژه عکس ها ، بدون حاشیه سفید زیباتر هستند.

جوهر افشان ها همچنین می توانند نه تنها بر روی کاغذ ساده ، براق و نیمه براق بلکه حتی در برخی از مواد دیگر مانند انواع خاصی از پارچه یا وینیل چاپ کنند. اما چاپگرهای لیزری فقط به چند نوع کاغذ محدود می شوند.

در مورد متن ، جوهر افشان ها مسیری طولانی را طی کرده اند. ده سال پیش ، پرینترهای جوهر افشان از کاغذ کپی ارزان قیمت استفاده می کردند. حتی چاپگرهای جوهر افشان بر روی کاغذ ارزان قیمت و ساده می توانند متنی زیبا برای خواندن ایجاد کنند که برای اکثر کاربردها کاملاً مناسب است.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

چاپگر لیزری یا جوهر افشان ، کدام دوام بهتری دارد؟

باز هم ، با نادیده گرفتن ارزانترین جوهر افشان و لیزرهای تک رنگ ، پاسخ دوام فقط به خود دستگاه و نحوه استفاده از آن بستگی دارد. بعضی از چاپگرها سر و صدای زیادی ایجاد می کنند که نشان دهنده عایق بندی ضعیف آن ها است.

همه ی ما می خواهیم از چاپگرهایی استفاده کنیم که نه تنها صدای کمی تولید می کند بلکه میزی که روی آن نشسته اید را نلرزاند (به طور معمول ، اگر چاپگر هنگام کار حرکت کند ، نشانه خوبی نیست).

چاپگرهای لیزری اولیه ، مانند مخازن شرمن برای همیشه دوام داشتند. شما می توانید یک چاپگر را به مدت ده سال نگه دارید و تنها دلیل شما برای ارتقا آن بعد از سال ها افزایش سرعت کار و کیفیت چاپ بهتر خواهد بود. باز هم ، طول عمر بیشتر به کلاس دستگاه و نحوه استفاده از آن بستگی دارد.

در این روزها چاپگرهای جوهر افشان معمولا با ضمانت نامه های دو و سه ساله عرضه می شوند ، در حالی که اکثر لیزرها فقط با یک سال ضمانت ارائه می شوند.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

چاپگر لیزری یا جوهر افشان کدام یک قابل اطمینان تر است؟

همین که کالایی به شهرت بدی دست پیدا کرد ، دیگر نمی توان آن را توجیه یا توضیح داد! سال ها پیش ، برخی از چاپگرهای جوهر افشان (به ویژه مدل های ارزان) دارای مسائل نا امیدکننده ای بودند. بیایید برخی از ایرادات رایج آنها را مرور کنیم:

گیر کردن کاغذ

زمانی که چاپگر به طور ناموفق یک ورق را از سینی خود می کشد و گیر می کند و صفحات بعدی را مسدود می کند تا زمانی که ورق معمولاً مچاله شده برداشته شود. این روزها ، با وجود پیشرفت هایی در کاغذ و چاپگرها ، همچنان این مسئله به شدت نگران کننده است.

چندین ورق از سینی ورودی بیرون کشیده شود

چندین ورق از سینی ورودی بیرون کشیده می شود و صفحات خالی در وسط کار چاپ شما باقی می ماند. جوهر افشان های قدیمی در پشتیبانی از اندازه ها و وزن های مختلف موجود کاغذ سریع نبودند ، و هر از گاهی با یک یا دو کاغذ روبرو می شدیم که چاپگر باهم آن ها را می کشید.

وجود خطوط چاپی

نوار زدن ، خط خوردگی و سایر نقص های خروجی. این مشکلات توزیع جوهر در جوهر افشان های اولیه بسیار زیاد بود. تولید کنندگان پیشرفت چشمگیری در چاپگرها ، جوهرها ، نرم افزارها و سیستم عامل های خود انجام داده اند. اما هرزگاهی خروجی ضعیف را اغلب می توان مشاهده کرد.

بسته شدن نازل های چاپگر

چاپگرهای جوهر افشان اولیه ، شما را ملزم به انجام یک پروسه زمان بر تمیز کردن نازل می کردند. خوشبختانه ، سازندگان چاپگرها راه زیادی را برای پرداختن به این مسئله طی کرده اند و جوهر افشان های امروزی می توانند جوهر را به مدت زمان بسیار طولانی تری حفظ کنند.

بهتر است برای چاپگرهای جوهر افشان به جای اینکه مدتی از آنها استفاده نکنیم ، چاپگر خود را شب و صبح روشن کنیم زیرا همه تولید کنندگان برروی این موضوع تاکید ویژه ای دارند. به همین ترتیب ، بهتر است هر چند وقت یکبار از چاپگر جوهر افشان استفاده کنید و حداقل چند صفحه رنگی هر ماه چاپ کنید تا نازل های آن تمیز باشد.

پرینتر لیزری یا جوهر افشان

جوهر افشان در برابر لیزر

زمانی چاپگرهای لیزری برای مشاغل بهتر بودند و جوهر افشان ها دقیقاً برای کارهای خانگی و دفاتر کم حجم مناسب بودند. اما تولید کنندگان جوهر افشان بی وقفه محصولات خود را بهبود بخشیده و پرینترهای معتبر با حجم بالاتر را تولید کرده اند ، که صریحاً به عنوان جایگزین لیزرهای تجاری قرار گرفته اند.

در حقیقت ، یک جوهر افشان اغلب برای برخی از محیط های اداری مناسب تر است (مانند دفاتر طراحی و مهندسی) ، همانطور که برای برخی از دفاتر خانگی یک دستگاه لیزر کوچک مناسب تر است.

به عبارت دیگر ، آنچه شما قصد دارید با چاپگر خود چه کاری انجام دهید همان چیزی است که تعیین می کند کدام فناوری برای شما بهتر است. جمع آوری لیستی از بهترین چاپگرهای لیزری و بهترین چاپگرهای جوهر افشان می تواند به شما کمک کند تا فاکتورهای مختلف را بسنجید و چاپگر متناسب با نیازهای خاص خود را پیدا کنید.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :