قلم نوری چیست؟

قلم نوری

قلم نوری چیست؟ پاسخ این سوال شاید دغدغه تعداد زیادی از افراد مبتدی علم گرافیک باشد. نوعی دستگاه ورودی و با قلم حساس به نور است که برای انتخاب، تغییر متون یا داده های روی صفحه استفاده می شود. این دستگاه ها که ابتدا در کنار مانیتور CRT به کار گرفته می شدند ، شکل اولیه ویرایش و برجسته سازی اطلاعات روی صفحه بر عهده داشتند.

این قلم ها در حدود سال 1955 ساخته شده و در دهه 1960، بیشتر در ترمینال های گرافیکی مانند IBM 2250 مورد استفاده قرار گرفتند. در دهه 1980، استفاده از قلم نوری برای کامپیوتر های خانگی گسترش یافت. برخی از کارت های گرافیک نیز دارای یک پورت اتصال برای این قلم ها بودند.

حال می دانید قلم نوری چیست؟ هنوز نه! پس عمیق تر به بیان مطلب می پردازیم. امروزه به دلیل اختراع صفحات لمسی دیگر از قلم های نوری استفاده نمی شود. اصطلاح قلم نوری به یک دستگاه ورودی با استفاده از مکانیزم نور اطلاق می شود. گاهی اوقات این دستگاه دارای نوری حاصل از باتری و لیزر است. در این حالت ممکن است برای هدایت توجه بیننده به یک محدوده خاص، مانند تصویر یا متن در یک ارائه یا کنفرانس استفاده شود. همچنین از قلم نوری برای توصیف عنوان تبلت های گرافیکی نیز استفاده شود.

قلم نوری

کاربرد قلم نوری

قبل از بررسی انواع کاربرد قلم نوری به کارکرد آن اشاره کوتاهی می کنیم. به عبارتی ساده تر این محصول یک دستگاه الکترونیکی دستی و قلمی شکل است. که برای ویرایش تصاویر ، ترسیم خطوط و تعیین نقاط بر روی صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می شود. قلم حساس به نور به یک ترمینال ویدئویی و رایانه متصل می گردد که برای ترسیم تصاویر یا انتخاب گزینه ها در منو به کار می رود. کاربر قلم را به نقطه مورد نظر روی صفحه آورده و دکمه قلم را فشار می دهد تا تماس حاصل شود. پیکسل های صفحه به طور مداوم در حال به روز رسانی وضعیت (Refresh) هستند. هنگامی که کاربر دکمه را فشار دهد. قلم فعال شده و پیکسلی که در آن نقطه قرار داده تحریک می شود و مکان قلم را مشخص می کند.

قلم نوری

در اصل برای پاسخ به سوال اینکه قلم نوری چیست؟ باید گفت مانند ماوس است. اما می توان مکان نما آن را که در اصل خود قلم می باشد به شکل مستقیم و راحت تر برروی صفحه دستگاه حرکت داد. به طور کلی می توان گفت کاربرد قلم نوری بیشتر در طراحی ها و کارهای گرافیگی می باشد. اما با توجه به برگزار شدن کلاس های درسی و دانشگاهی به صورت مجازی این قلم ها کاربرد اساسی در نظام آموزشی پیدا کرده اند. که می توان گفت جدا ناپذیر از عرصه آموزش خواهند بود.

قلم نوری

انواع قلم نوری

این دستگاه ورودی به مانند دیگر سخت افزار ها دارای شکل ها و کاربرد های مختلفی هستند. که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می شود.

قلم نوری

قلم های نوری با سیم

از انواع قلم نوری است که کاربر پسند هستند. زیرا درای قیمت مناسب تری هستند و تنوع بیشتری هم دارند. اما به دلیل وجود سیم ممکن است محدودیت هایی درهنگام طراحی ها ایجاد کنند. با این حال، قلم های نوری هرگز به اندازه موس ها توسعه نیافتند. زیرا بیشتر کاربران می دانند که استفاده از موس به اندازه کافی آسان است. اکثر این قلم های نوری دارای یک سیم ارتباطی هستند که به پشت قلم متصل می شود.

قلم طراحی

نوعی از انواع قلم نوری است که به طراحان امکان طراحی با استفاده از یک صفحه نمایش را می دهد. این دسته از قلم های نوری ترسیم و طراحی انواع طرح های سه بعدی را راحتتر می کنند. به دلیل اینکه قلم های نوری مخصوص طراحی دارای صفحه نمایش بزرگی هستند کاربر می تواند راحتر کارهای گرافیکی خود را انجام دهد. این قلم های نوری از میزان حساسیت بالاتر و دقت بیشتری هم برخودار می باشند.

قلم نوری

تبلت های گرافیکی

قلم نوری در اصل برای ترسیم اشیا روی صفحه است. با این حال ، این نوع قلم وضوح بالایی داشته و استفاده از آن راحت است. تبلت ها جایگزین قلم های نوری ساده می باشند. و به عنوان ابزار مناسب تر و بهتر برای طراحی ها و کارهای گرافیک می باشند. و با این ابزار ، تصویرگر طرح های خود را زیباتر ترسیم می کند. استفاده از تبلت های گرافیکی ممکن است از قلم های نوری ساده کمی سخت تر باشد. زیرا طراحان باید برروی تبلت طراحی کنند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :