Search
Close this search box.

چگونه در اینترنت ناشناس بمانیم؟

ناشناس بودن در اینترنت

اگر مانند اکثر مردم درباره حریم خصوصی آنلاین فکر نمی کنید ، احتمالا شما چیزی برای پنهان کردن ندارید. واقعیت این است که اگر از یک مرورگر معمولی مانند Chrome یا Safari استفاده می کنید و اگر بیشترین جستجوهای خود را از طریق موتورهای جستجوی مانند Google یا Bing انجام می دهید ، وب سایت های شخص ثالث و نهادهای ناشناخته دیگر می توانند هر حرکت شما را ردیابی کنند .

طبق مطالعه دانشگاه پرینستون در مورد 1 میلیون وب سایت برتر ، نشان می دهد که بستر وب با ردیاب های شخصی پر شده است. وب سایت های خبری از بدترین مجرمان هستند که به طور متوسط ​​40 ردیاب در پس زمینه خود به صورت فعال دارند. رایج ترین ردیاب ها متعلق به گوگل و شرکت های تابعه آن ، به علاوه فیس بوک و توییتر است.

حتی اگر وارد تنظیمات Chrome شوید و ویژگی “Do not track” را فعال کنید ، این فقط درخواست های مرورگر را غیر فعال می کند. به نظر می رسد که بزرگترین شرکتهای فناوری مانند Google ، Facebook و Twitter درخواستهای “ردیابی نکن” را رعایت نمی کنند و ناشناس بودن در اینترنت برای آن ها معنایی ندارد.

روی هم رفته ، یک شرکت فناوری همه جا حاضر مانند Google می تواند کل ردپای آنلاین شما را تجزیه و تحلیل کند تا تصویری کاملاً قابل توجه از شما چه از نظر عمومی و چه از نظر شخصی ارائه دهد. گوگل و فیس بوک از این داده ها برای فروش تبلیغات استفاده می کنند ، اگرچه ممکن است هکرها از آنها برای اهداف شوم نیز استفاده کنند.

خوب ، بنابراین اکنون ممکن است فکر کنید ، وقت آن است که فعالیتهای اینترنتی خود را خصوصی تر کنید. بیایید روش های مختلفی را که می توانید در این زمینه انجام دهید بررسی کنیم.

ناشناس بودن در اینترنت

۱- از حالت ناشناس در مرورگر خود استفاده کنید

اولین و ساده ترین روش این است که به مرورگری که معمولاً استفاده می کنید بروید و آن را روی وضعیت ناشناس تنظیم کنید. به عنوان مثال ، اگر از Chrome استفاده می کنید ، روی سه نقطه در بالا سمت راست کلیک کرده و New Incognito Window را انتخاب کنید. نماد کوچک کلاه و عینک به همراه یک صفحه تاریک ظاهر می شود. سایر مرورگرها از ویژگی ها یا نام های مشابهی برخوردار هستند.

اگر از حالت ناشناس در مرورگر خود استفاده می کنید ، به این معنی است که اطلاعاتی مانند سابقه مرور یا کوکی های بارگیری شده به طور خودکار در دستگاه شما ذخیره نمی شوند. اما فعالیت شما ممکن است همچنان برای سازمانی که اتصال اینترنت را ارائه می دهد ، مانند یک شرکت ، قابل مشاهده باشد.

همچنین ، وب سایت هایی که بازدید می کنید ممکن است هنوز به اطلاعات شما دسترسی داشته باشند. و این تنظیمات کاری نمی کند که اشخاص ثالث از کوکی در مرورگر شما یا دیدن آدرس IP منحصر به فرد شما جلوگیری کنند. به عبارت دیگر ، شما همچنان می توانید در تاریکی ردیابی شوید.

ناشناس بودن در اینترنت

۲- از یک موتور جستجوی خصوصی تر استفاده کنید

حریم خصوصی سطح دو ، استفاده از موتور جستجوی خصوصی به جای گوگل در همه جا است. این شامل DuckDuckGo ، Ecosia و Startpage است. همه آنها قول می دهند از ردیاب های بیشمار شخص ثالث که در پشت صحنه جاسوسی می کنند ، جلوگیری کنند.

DuckDuckGo جلوی نمایش تبلیغات در مرورگر را نمی گیرد. اما DuckDuckGo به جای جمع آوری اطلاعات زیادی مانند Google برای ارائه تبلیغات رفتاری ، از تبلیغات متنی استفاده می کند. این بدان معناست که فقط تبلیغاتی را با کلمات کلیدی ارائه می دهد که ارتباط مستقیم با عبارات جستجوی شما دارند.

درست است که اصطلاحات جستجو شما شامل بسیاری از اطلاعات خصوصی است که ممکن است سؤالاتی در مورد مسائل مربوط به بهداشت شخصی ، اطلاعات مالی مانند نام بانک یا وام دهنده ، تعداد زیادی داده جغرافیایی و حتی جستجوهای شخصی شما باشد.

اگر از Gmail استفاده می کنید ، Google می تواند انواع اطلاعات مربوط به خریدهای آنلاین و برنامه های سفر شما را جمع آوری کرده و آنها را با عبارات های جستجوی شما مرتبط کند. و دیگر نیازی به گفتن نیست که Google Maps و سایر محصولات Google شرایط ناشناس بودن در اینترنت را خیلی رعایت نمی کنند البته لازم به ذکر است که بیشتر این مسائل برای سهولت کاربر در هنگام استفاده از اپلیکیشن ها می باشد.

DuckDuckGo همچنین دارای درجه حریم خصوصی است. DuckDuckGo برای هر وب سایتی که بازدید می کنید بر اساس سه معیار از A  تا F نمره اختصاص می دهد: 

۱- آیا اتصال رمزگذاری شده ای و ایمنی وجود دارد.
۲- آیا ردیاب های شخص ثالث در سایت وجود دارند.
۳- بررسی قدرت و شفافیت سیاست حفظ حریم خصوصی سایت.

ناشناس بودن در اینترنت

۳- از یک مرورگر ناشناس استفاده کنید

شاید شما بخواهید هیچ اثری از فعالیت های اینترنتی شما ردیابی نشود. در این صورت ممکن است بخواهید به مرورگری مانند Tor نگاهی بیندازید. همانطور که در وب سایت Tor گفته شده است ، Tor شما را از طریق محافظت در یک شبکه توزیع شده که در سراسر جهان اداره می شود ، محافظت می کند.

به عبارتی از اینکه کسی در حال تماشای اتصال به اینترنت شما باشد جلوگیری می کند یا از آموختن سایتهایی که بازدید می کنید جلوگیری می کند و همچنین از برجا گذاشتن موقعیت مکانی شما برروی سایتهایی که بازدید می کنید جلوگیری می کند و موجب ناشناس بودن در اینترنت می شود. Tor با بسیاری از برنامه های موجود شما کار می کند ، از جمله مرورگرهای وب ، سرویس گیرنده های پیام فوری ، ورود به سیستم از راه دور و برنامه های دیگر بر اساس پروتکل TCP.

مجله Wired خاطر نشان کرد که این مرورگر به دلیل رمزگذاری اضافی کندتر از دیگر مرورگرها کار می کند ، اما از نظر نامرئی ماندن در وب ، بهترین گزینه ای است که وجود دارد. از دیگر مرورگرهای ناشناس می توان نیر به Epic اشاره کرد.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :