Search
Close this search box.

چگونه مانیتور ها را تست کنیم ؟

ازمایش مانیتور

ما در این مقاله توضیح می دهیم که چگونه مانیتور ها را به صورت حرفه ای تست می کنیم، این تست مانیتور ها از صفحه نمایش های تخت گرفته تا نمایشگرهای با قیمت متوسط ​​تا مدل هایی با کیفیت بالا و صفحه نمایش بزرگ با وضوح فوق العاده بالا (UHD) که میلیون ها تومان قیمت دارند شامل می شود. البته لازم به ذکر است این تست نیازمند ابزاری است که قیمت های بسیار بالایی دارند.

تست مانیتور براساس تنظیمات پایه و استاندارد

هیچکدام از مانیتورها تنظیم نمی شوند و در تنظیمات رنگی تغییری ایجاد نمی شود مگر اینکه برروی کارتن دستگاه مشخص شده باشد و شرایط خاصی را بخواهد. برای اطمینان از نتایج تست هنگام آزمایش از حالت استاندارد تصویر مانیتور استفاده می شود و همه تنظیمات پردازش تصاویر (مانند نسبت کنتراست پویا ، کنتراست تطبیقی ​​و تقویت کننده های سطح رنگ و سیاه) را غیر فعال می کنیم. بررسی مانیتور همیشه با وضوح اصلی خود از طریق کابل DisplayPort 1.4b (با فرض پشتیبانی از این ورودی ) آزمایش می شود. در غیر اینصورت HDMI 2.0 به عنوان پیش فرض قرار می گیرد.

ازمایش مانیتور
مجموعه تست های مانیتور

برای ازمایش مانیتور ها ، از نرم افزار کالیبراسیون مانیتور CalMAN ، یک مولد سیگنال موریدئو Six-G و یک سنجش رنگی Klein K10-A برای اندازه گیری استفاده می کنند. CalMAN یک برنامه در سطح حرفه ای است که بیشتر اوقات برای کالیبره کردن مانیتورها و تلویزیون ها استفاده می شود. برای این منظور ، با ابزارهای زیادی همراه است که می تواند واریانس رنگ ، درخشندگی خروجی و کیفیت کلی رنگ هر مانیتور را به طور دقیق مورد آزمایش قرار دهد. در ابتدا CalMAN به طور یکسان بر روی دو دستگاه آزمایشگاهی نصب می کنیم : یک لپ تاپ Asus Republic of Gamers Strix Hero II و یک کامپیوتر رومیزی با کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 2080 Founders Edition.

ازمایش مانیتور
ابزار تست مانیتور مناسب استفاده در منازل نیست!

کلمن K10-A ، یک رنگ سنج 170 میلیون تومانی است! که برای اندازه گیری رنگ صفحه نمایش استفاده می شود. سرانجام از موریدئو Six-G استفاده می شود ، یک مولد سیگنال 62 میلیون تومانی است که برای تضمین تمام رنگ های اسکن شده توسط Klein K10-A استفاده می شود. همچنین نرم افزارهای گرافیکی برای آزمایش عملکرد FreeSync یا G-Sync در صورت لزوم استفاده می شود.

ازمایش مانیتور به روش کمی

برای آزمایش دقت رنگ ، حداقل 30 دقیقه اجازه داده می دهیم که مانیتور گرم شود و در مقایسه با استانداردهای sRGB ، Adobe RGB و DCI-P3 ، از نرم افزار CalMAN 5 با رنگ سنج Klein برای اندازه گیری دقت رنگ مانیتور استفاده می کنیم.

ازمایش مانیتور
ازمایش مانیتور به روش غیر کمی ، مناسب استفاده در منازل!

آزمایش غیر کمی شامل بررسی همه مواردی است که در طراحی مانیتور دخیل است. این شامل عواملی از قبیل اندازه حاشیه ها ، زیبایی کلی ، محل قرارگیری و انتخاب ورودی های ویدئو و سایر درگاه ها و قابلیت تنظیم و حالت دهی پایه و هرگونه سازگاری با VESA است.

در مانیتورهایی که دارای قابلیت HDR هستند ، از ویدئو کاستاریکا 4K استفاده می کنیم تا اندازه و کیفیت محتوا در مانیتور را ارزیابی کنیم. ما همچنین از یک پوشه تصاویر با وضوح بالا استفاده می کنیم تا ببینیم عملکرد مانیتور در فتوشاپ و سایر برنامه های چقدر خوب است.

عملکرد زاویه دید (مشاهده نمایشگر از زاویه بالا ، پایین و کناره ها) با تغییر در درخشندگی و ثبات رنگ در زوایای مختلف خارج از مرکز ، آزمایش می شود. در بررسی مانیتور به روش کمی از تصاویری که طیف های رنگ هاله ای نزدیک بهم دارند استفاده می کنیم مانند تمامی طیف های رنگ قرمز که شامل رنگ قرمز تیز تا رنگ قرمز نرم می شود. همچنین تصاویر کم نور و مات باید بررسی شود.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :