برجستگی انتهای کابل های کامپیوتر چیست

برجستگی کابل های کامپیوتر

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که برجستگی روی کابل های کامپیوتر چه تاثیری دارد. در این مقاله از اسجیت در مورد این برآمدگی به صورت کامل صحبت می کنیم تا از ویژگی های آن باخبر شوید! آن ها در یک سیستم رایانه ای معمولی که در خانه یا اداره استفاده می شود ، یافت می شوند ، معمولاً برجستگی هایی روی کابل های ماوس ، صفحه کلید و مانیتور می توان مشاهده کرد.

وقتی دستگاه (مانند چاپگر یا اسکنر) از مبدل برق استفاده می کند. می توانید آنها را روی سیم های منبع تغذیه پیدا کنید. به این  برجستگی ها  دانه های فریت یا گاهی اوقات چوک فریت گفته می شود. هدف آنها در دنیا کاهش EMI (تداخل الکترومغناطیسی) و RFI (تداخل فرکانس رادیویی) است. این مهره ها را می توانید در عکس زیر مشاهده کنید.

مهره فریت یا دانه فریت چیست

مهره فریت یک مهره یا استوانه توخالی ساخته شده از فریت است که ماده ای نیمه مغناطیسی دارد که از اکسید آهن (زنگ) ساخته شده است. که هنگام ساخت کابل ها ، روی کابل قرار می گیرد. یا می توان پس از ساخت کابل آن را به صورت دو تکه به دور کابل نصب کرد. این مهره در یک برجستگی پلاستیکی قرار گرفته است. اگر پلاستیک را برش دهید ، آنچه در داخل آن می یابید یک استوانه فلزی سیاه رنگ است.

برجستگی کابل های کامپیوتر

رایانه ها دستگاه های نسبتاً پر نویزی هستند. مادربرد داخل کیس کامپیوتر دارای یک نوسان ساز است که از 300 مگاهرتز تا 1000 مگاهرتز نوسان ایجاد می کند. صفحه کلید و پردازنده اسیلاتور (نوسان ساز) مخصوص به خود را نیز دارند. کارت گرافیک دارای اسیلاتور و نوسان ساز خاص خود برای راه اندازی مانیتور را دارد. همه این اسیلاتورها توانایی پخش سیگنال های رادیویی را در فرکانس های داده شده خود دارند.

برجستگی روی کابل های کامپیوتر چه تاثیری دارد

منبع دیگر نویز و نوسان ها ، کابل های اتصال دستگاه ها هستند. کابل ها برای سیگنال هایی که حمل می کنند مانند آنتن های قوی و طولانی عمل می کنند. آنها سیگنال ها را بسیار کارآمد و مناسب پخش می کنند. سیگنالهایی که آنها پخش می کنند می توانند با رادیوها و تلویزیون تداخل داشته باشند.

کابل ها همچنین می توانند سیگنال ها را دریافت کرده و آنها را به داخل کیس انتقال دهند ، که مشکل ایجاد می کند. مهره فریت خاصیت از بین بردن سیگنال های پخش شده را دارد. اساساً ، انتقال RFI را در آن نقطه از کابل ( برجستگی کابل کامپیوتر) خفه می کند.  به همین دلیل مهره هایی انتهای کابل ها پیدا می کنید. سیگنال های RFI به جای اینکه از کابل پایین بیایند و انتقال پیدا کنند ، در مهره به گرما تبدیل می شوند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :