Search
Close this search box.

آیا هلیکوپتر می تواند در مریخ پرواز کند؟

پرواز هلیکوپتر در مریخ

ممکن است فکر کنید که پرواز با هلیکوپتر در مریخ امری عجیب باشد و چون مریخ هوای زیادی برای انجام این کار ندارد در حقیقت جو آن کمتر از 1 درصد حجم جو زمین است این کار غیر ممکن باشد. بنابراین آیا هلیکوپتر می تواند در مریخ پرواز کند؟

ناسا اثبات می کند!

خوب ، اگر فکر می کنید این کار انجام نمی شود ، ناسا برای اثبات اشتباه شما حضور دارد. هنگامی که آژانس فضایی در ژوئیه سال 2020 فضاپیمای خود را به سیاره سرخ پرتاب می کند ، هلیکوپتر مریخی را نیز با آن ارسال می کند. این بالگرد آزمایشی که در مرحله نهایی آزمایش است ، کمتر از 4 پوند (1.8 کیلوگرم) وزن دارد و طول تیغه های حدود 4 فوت (1.2 متر) اندازه دارد.

پرواز هلیکوپتر در مریخ

همانطور که باب بالارام ، مهندس ارشد پروژه در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در نزدیکی پاسادنا ، کالیفرنیا ، از طریق ایمیل توضیح داد ، ناسا در واقع در حال ساخت یک هلیکوپتر است که می تواند در مریخ پرواز کند که البته ساخت این هلیکوپتر اکنون چندین دهه است که به طول می انجامد.

بالارام می گوید: یک هلیکوپتر برای مریخ باید آنقدر سخت و قوی باشد که بتواند از سفر به مریخ زنده بماند (بادهای گرم ، لرزش ها و غیره) و شرایط محیطی که در فضا و هنگام شب با آن روبرو خواهد شد بسیار سخت است. طراحی همانند خودرو باید به ایرودینامیک منحصر به فرد در جو نازک مریخ نزدیک باشد ، که محدودیت های چالش برانگیزی را کنار بگذارد. برآورده کردن این محدودیت های سخت اخیراً با ظهور الکترونیک سبک امکان پذیر بوده است ( به عنوان مثال اجزای تلفن همراه و فناوری باتری (به عنوان مثال سلولهای یون لیتیوم).

انسان ها نمی توانند آن ها را هدایت کنند

براساس گفته های وبسایت Space.com ، این سیستم همچنین باید بتواند از درجه سرما شبانه مریخ که می تواند به منفی 100 درجه فارنهایت (منفی 73 درجه سانتیگراد) برسد ، زنده بماند. و باید بتواند خودش را دوباره شارژ کند ، که این کار را از طریق یک صفحه خورشیدی داخلی انجام می دهد. و به دلیل تاخیر در ارسال دستورالعمل های الکترونیکی از زمین ، نمی توان آن را توسط یک انسان با یک جوی استیک هدایت کرد. در عوض ، به حسگرهای موجود در برد خود متکی خواهد بود.

پرواز هلیکوپتر در مریخ

هلیکوپترها و انواع دیگر هواپیماها می توانند برای اکتشافات آینده مریخ بسیار مفید واقع شوند ، خصوصاً اگر در کنار مریخ نوردهای رباتیک در سطح سیاره مستقر شوند. به طور خاص ، آنها برای تصویربرداری ، نمونه برداری و سایر کارها در زمینهای بسیار ناهموار و پر از تخته سنگ ، خاکهای نرم و غیره مناسب هستند. دیو لاوری ، مدیر برنامه اکتشاف منظومه شمسی در بخش علوم سیاره ناسا ، ویژگی های هلیکوپترها را در برابر ماهواره ها توضیح می دهد.

ماهواره ها در برابر هلیکوپترها

ممکن است فکر کنید که تصاویر ماهواره ای مریخ باعث می شود بررسی هوایی از سطح مریخ غیرضروری باشد ، اما هواپیمایی که در ارتفاع کمتری پرواز می کند می تواند تصاویر با وضوح بالاتر نیز بگیرد و داده های مفید دیگری را جمع آوری کند که ابزارهای ماهواره قادر به مدیریت آنها نیستند. لاوری توضیح می دهد: فناوری ماهواره زمانی محدود می شود که یک نمای دقیق از یک منطقه خاص بخواهید.

هلیکوپترها می توانند به انسان ها در سیاره سرخ کمک کنند. دیل اسکران توضیح می دهد: کارهایی که هلیکوپتر مریخ ممکن است انجام دهد شامل تحویل لوازم اضطراری یا قطعات برای تعمیرات هم باشد. با این حال ، شاید مهمترین مزیت ممکن این هلیکوپترها ثبت تصاویر با کیفیت فوق العاده و چند طیفی برای پشتیبانی از جستجوی منابع مورد نیاز در مریخ باشد.

پرواز هلیکوپتر در مریخ

هلیکوپتر خودمختار

اسکران نسل های بعدی هلیکوپترها را با قابلیت های پیشرفته تری تصور می کند. وی می گوید: یک هلیکوپتر کامل یا بیشتر خودمختار ، هنگامی که با تحلیل داده ها مبتنی بر هوش مصنوعی همراه باشد ، از کاوش و ارزیابی سریع منابع مریخ با حداقل دخالت انسان کار می کند. این موضوع بسیار مهم است زیرا در روزهای اولیه اکتشاف و استقرار در مریخ ، نیروی انسانی کمبود و ضعف خواهد داشت.

لاوری خاطرنشان کرد: ربات ها همچنین می توانند به عنوان پیشاهنگی پیشرو برای مریخ نوردان و فضانوردان در جستجوی سطح مریخ عمل کنند. وی با بررسی و ارائه پیش نمایش بصری ، می گوید: این ربات ها با مشخص کردن مسیرهای خطرناک و نمایش مناطق کور که توسط ماهواره ها در مدار قابل شناسایی نیستند ، کارایی و ایمنی عملیات را بهبود می بخشند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :