Search
Close this search box.

ماوس نوری چیست و چگونه کار می کند؟

ماوس نوری

به نظر می رسد موس های غلطک دار در معرض خطر انقراض هستند و موس های نوری هم اکنون برای کلیک کردن و کارهای روزمره بیشتر استفاده می شوند. ماوس نوری توسط Agilent Technologies توسعه یافت و در اواخر سال 1999 به جهانیان معرفی شد. در واقع موس نوری از یک دوربین کوچک برای گرفتن 1500 تصویر در هر ثانیه استفاده می کند. این ماوس ها اکنون تقریباً روی هر سطحی کار می کنند و دارای یک دیود ساطع کننده نور قرمز (LED) کوچک هستند. که نور آن به سطح و سپس به یک سنسور نیمه هادی(CMOS) برمی گردد.

سنسور CMOS هر تصویر را برای تجزیه و تحلیل به پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) می فرستد.  با عملکرد MIPS (میلیون دستور در هر ثانیه) قادر است الگوها را در تصاویر شناسایی کرده و نحوه حرکت آن الگوها را از تصویر قبلی بگیرد. براساس تغییر الگوها در تصاویر ، DSP میزان حرکت ماوس را تعیین می کند و مختصات مربوطه را به رایانه می فرستد. رایانه بر اساس مختصات دریافت شده از ماوس ، ایکون موس را روی صفحه حرکت می دهد. هر ثانیه صدها بار این اتفاق می افتد و باعث می شود مکان نما خیلی روان حرکت کند.

موس های نوری مزایای زیادی نسبت به موس های پیشین خود دارند:

۱- عدم وجود قطعات متحرک به معنای سایش کمتر و احتمال خرابی کمتر است.
۲- راهی برای ورود خاک به داخل ماوس و ایجاد اختلال در حسگرهای ردیابی وجود ندارد.
۳- افزایش رزولوشن ردیابی به معنای پاسخگویی بهتر است.
۴- آنها به سطح خاصی مانند پد ماوس احتیاج ندارند.

اگرچه موس های نوری مبتنی بر LED نسبتاً جدید هستند ، اما انواع دیگری از ماوس های نوری بیش از یک دهه است که وجود دارند. فناوری اصلی ماوس نوری ، یک پرتوی متمرکز نور است که به پد موس می تابد و بازتاب را سنسور دریافت می کند.

ماوس نوری

سوالاتی در مورد ماوس نوری

ماوس نوری چیست؟

موس نوری با استفاده از یک سنسور تصویر کوچک می تواند در هر ثانیه 1500 عکس بگیرد. این ماوس تقریباً روی هر سطحی کار می کند ، دارای یک دیود ساطع کننده نور قرمز (LED) کوچک است که نور آن به سطح و سپس به یک سنسور نیمه هادی برمی گردد.

بهترین سطح برای ماوس نوری چیست؟

ماوس نوری می تواند روی هر سطح صافی کار کند. حتی می تواند روی سطوحی کار کند که به طور پراکنده متریال متفاوتی دارند و مات هستند. با این حال ، برای دقت بیشتر ، یک پد موس یک گزینه مناسب تر است.

آیا نور ماوس خطرناک است؟

یک ماوس نوری از سنسورهای CMOS و LED تشکیل شده است که مضر نیستند مگر اینکه به عنوان دستگاه لیزر کلاس 2 مشخص شوند. به طور کلی ، همه موس های نوری دستگاه های کلاس 1 هستند ، که خطری ندارند. حتی اگر برچسب نشانگر کلاس را نمی بینید ، می توانید آن را ایمن فرض کنید.

چرا موس های نوری نور قرمز دارند؟

موس های نوری از چراغ قرمز استفاده می کنند. زیرا صرف نظر از نور محیط برای تشخیص بهتر حرکت توانایی بیشتری دارند. علاوه بر این ، دیودهای قرمز رنگ نسبتاً ارزان و به راحتی در دسترس هستند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :