CPU چگونه کار می کند؟

CPU چگونه کار می کند

CPU چگونه کار می کند ، واحد پردازش مرکزی یا سی پی یو (CPU) ، مولفه ای است که به عنوان مغز یک سیستم رایانه ای عمل می کند. CPU به جای اینکه واقعاً فکر کند ، داده ها را به روشهای تعریف شده توسط برنامه نویسان رایانه در اطراف سیستم حرکت می دهد. CPU اساساً سه عملکرد اساسی را انجام می دهد. ورودی را می پذیرد ، داده ها را پردازش می کند و خروجی را فراهم می کند.

CPU چگونه کار می کند

اینها برای عملکرد هر سیستم رایانه ای بسیار مهم هستند. ورودی فرایندی است که در آن داده های خارجی به کامپیوتر وارد می شوند. عمدتا توسط دستگاههای ورودی مانند صفحه کلید ، ماوس ، اسکنر یا مودم ارائه می شود. هنگامی که رایانه ورودی را تجزیه و تحلیل می کند ، سپس داده ها پردازش و به خروجی تبدیل می شوند.

خروجی نتیجه نهایی ، ورودی پردازش شده توسط رایانه است. این فرایندی است که طی آن CPU داده ها را به دستگاه های نصب شده مانند مانیتور ، چاپگر یا حتی یک برنامه رایانه ای می فرستد. داده های خروجی را می توان به طور موقت یا دائمی ذخیره کرد ، به این معنی که کامپیوتر در حین انجام پردازش باید راهی برای مهار و ذخیره موقت این داده ها داشته باشد.

CPU چگونه کار می کند

همکاری همیشگی RAM و CPU

این جایی است که حافظه وارد می شود. یک کامپیوتر داده ها را در حافظه ذخیره می کند و داده های مورد نیاز خود را از طریق حافظه فقط خواندنی (ROM) یا حافظه موقت (RAM) بازیابی می کند. ROM حافظه دائمی است که حتی هنگام خاموش بودن سیستم نیز داده ها را در خود نگه می دارد. RAM حافظه موقت است و بنابراین ، هر اطلاعات ذخیره شده در آنجا با خاموش شدن سیستم حذف می شود.

سی پی یو از RAM برای ذخیره و بازیابی اطلاعات بر اساس نیاز استفاده می کند. به عنوان مثال ، دستورالعمل های لازم برای راه اندازی یک برنامه در RAM ذخیره و بازیابی می شود. حافظه پنهان یا cache هم نیز نقش مهمی در عملکرد پردازنده دارد.

بعضی از پردازنده ها دارای حافظه پنهانی (cache) هستند که در ظرفیت RAM استاتیک (SRAM) قرار می گیرند. SRAM بطور قابل توجهی سریعتر از RAM است ، که برای حافظه اصلی در رایانه تعیین می شود. هدف کلی حافظه پنهان افزایش سرعت پردازش داده ها است.

درخواست های داده شده توسط CPU توسط یک کنترل کننده حافظه پنهان انجام می شود. این را می توان درون مادربرد یا خود پردازنده جستجو کرد. از آنجا که حافظه پنهان یا cache یک جز داخلی است ، می توان مستقیماً به آن دسترسی پیدا کرد.

CPU چگونه کار می کند

اصلی ترین قطعه رایانه CPU

بدون RAM و حافظه پنهان ، رایانه بسیار کند کار می کند ، زیرا سی پی یو مجبور می شود منتظر ارسال اطلاعات از حافظه اصلی سیستم بماند. پردازنده مرکزی نه تنها یک عنصر مهم بلکه یک عنصر اصلی است. بدون آن سیستم اصلاً قادر به کار کردن نیست. این قطعه حیاتی همچنین عملکرد کلی هر سیستم رایانه ای را تعیین می کند. (جهت آشنایی بیشتر با اینکه CPU چگونه کار می کند باید اطلاعات مهندسی داشت)

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :