خنک نگه داشتن کامپیوتر گیمینگ

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

بازی با رایانه شخصی یک سرگرمی بسیار محبوب است که میلیون ها نفر هر روز از آن لذت می برند. با این وجود انجام مداوم بازی های سنگین ، رایانه شما را تحت فشار قرار می دهد. اگر مراقب نباشید ، می توانید کل سیستم را بیش از حد گرم کرده و آسیب جدی وارد کنید. اما نگران نباشید با چند تغییر و احتیاط ساده می توانید رایانه شخصی خود را خنک نگه دارید و از بروز هرگونه مشکل در گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

تنظیم دمای محیط

اولین شرط در خنک کردن کامپیوتر گیمینگ تنظیم دمای اطراف آن است. برای جریان بهینه هوا ، رایانه را روی یک سطح صاف قرار دهید که اطراف آن باز باشد. قرار دادن کامپیوتر روی یک سطح نرم مانند تخت و فضایی که اطراف آن بسته است می تواند دریچه ها را مسدود کرده و از خروج هوای گرم جلوگیری کند. اطمینان حاصل کنید که کامپیوتر را روی میز مناسب قرار داده اید. البته این بیشتر در مورد لپ تاپ ها صدق می کند. به احتمال زیاد نمی توانید یک کامپیوتر را روی یک سطح نرم مانند تخت قرار دهید!

در بیشتر موارد رایانه شخصی ، هوای گرم از طریق دریچه های پشتی خارج می شود. برای حفظ جریان خوب هوا ، این ناحیه را از انسداد تمیز نگه دارید تا هوا بخوبی جریان یابد. همچنین رایانه را درست در کنار دیوار قرار ندهید. آنرا حداقل 20 سانتی متر دورتر قرار دهید تا منافذ عبور هوا مسدود نشوند.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

کامپیوتر را از نور مستقیم خورشید یا گرما دور نگه دارید

این موارد می توانند دمای کامپیوتر را افزایش دهند و مانع از خنک کردن کامپیوتر گیمینگ شوند ، حتی اگر فن ها همه به خوبی کار کنند. مطمئن شوید که رایانه در معرض تابش مستقیم آفتاب نیست ، بنابراین آن را از پنجره دور کرده یا از پرده ای برای جلوگیری از تابش آفتاب استفاده کنید. همچنین بررسی کنید که آیا در نزدیکی منبع گرمایی وجود دارد یا خیر و رایانه را از آنها دور کنید. هنگام جابجایی کامپیوتر مراقب باشید. قبل از جابجایی مطمئن شوید که تمام قطعات از پریز برق جدا شده اند. همه چیز را یک باره حرکت دهید.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

با تهویه هوا اتاق دستگاه خود را خنک نگه دارید

خنک نگه داشتن دمای کلی اتاق یک راه حل خوب برای یک کامپیوتر داغ است. اگر در یک محیط گرم زندگی می کنید ، یک اتاق گرم می تواند به گرم شدن رایانه کمک کند. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن در هوای گرم ، اتاق را معتدل و در حدود 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) نگه دارید. لازم نیست دمای اتاق خیلی سردتر از آن باشد. دمای مناسب اتاق برای عملکرد کامپیوتر 68-78 درجه فارنهایت (20-26 درجه سانتیگراد) است. اگر به طور معمول هوای گرمتر را ترجیح می دهید ، مجبور نیستید همیشه کولر را روشن نگه دارید. در حالی که مشغول بازی هستید و رایانه شما سخت تر کار می کند ، فقط آن را روشن کنید.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

بهینه سازی عملکرد فن ها

دومین شرط در خنک نگه داشتن کامپیوتر گیمینگ بهینه سازی عملکرد فن ها است. برای جلوگیری از گرفتگی گرد و غبار در فن ها ، در کیس را بسته نگه دارید. در حالی که برخی از گیمرها فکر می کنند باز شدن کیس باعث خنک شدن سیستم می شود اما در واقع این امر نتیجه مثبتی ندارد. بلکه گرد و غبار را وارد سیستم می کند که می تواند فن ها را مسدود کرده و دمای سیستم را افزایش دهد. همه فلپ ها و روکش ها را بسته نگه دارید.

فن ها را تمیز کنید تا در شرایط مطلوب قرار بگیرند

گرد و غبار و آلودگی باعث می شود سرعت آنها کندتر شود و همچنین رایانه شما را خنک نمی کند. با تمیز کردن کامل می توان آنها را در شکل عالی نگه داشت. سیستم را خاموش کرده و در کیس را باز کنید. از یک قوطی هوای فشرده استفاده کرده و فن ها را به سمت پایین اسپری کنید تا گرد و غبار پاک شود. همیشه قبل از باز کردن در کیس مطمئن شوید که سیستم خاموش و از برق جدا شده است.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

اگر می توانید سرعت فن ها را افزایش دهید

اگر مدت طولانی بازی می کنید ، سرعت پیش فرض فن ها نمی تواند فشار را تحمل کند. صفحه کنترل پنل سیستم خود را باز کرده و ببینید آیا گزینه ای برای افزایش سرعت فن وجود دارد یا خیر. سرعت را کمی افزایش دهید تا سیستم خنک بماند. همچنین برخی از برنامه ها وجود دارند که به شما امکان می دهند سرعت فن را تنظیم کنید. یکی از آن ها را دانلود و اجرا کنید تا سرعت فن افزایش یابد. فن ها را همیشه با سرعت بالا نگه ندارید. فقط در کارهای سنگین مانند بازی ، سرعت را افزایش دهید.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد سیستم از اورکلاکینگ خودداری کنید

اورکلاکینگ زمانی است که میزان کلاک رایانه را بیش از حد توصیه شده توسط سازنده افزایش دهید. برخی از گیمرها از این ترفند برای بازی های سنگین و عملکرد سریعتر استفاده می کنند. این سیستم ها بسیار سخت کار می کنند ، اما خطر گرم شدن بیش از حد را افزایش می دهند. از نگه داشتن CPU در محدوده دمای ناامن خودداری کنید. اگر اورکلاک کردید ، مطمئن شوید که سیستم خنک کننده رایانه را به روز کرده و همه فن ها را تمیز نگه داشته اید تا پردازنده بیش از حد گرم نشود.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ با بروزرسانی آن

برای بررسی دمای پردازنده ، اسکن سیستم را انجام دهید. اگر مشکوک به گرم شدن بیش از حد رایانه شخصی خود هستید ، می توانید بررسی کنید که کدام قطعات بیشترین گرما را تولید می کنند. بعضی از رایانه ها این گزینه را به عنوان گزینه پیش فرض دارند ، بنابراین صفحه کنترل خود را برای اندازه گیری دما بررسی کنید. در غیر این صورت ، برنامه ای را برای تحلیل دمای پردازنده دانلود و اجرا کنید.

برای خنک نگه داشتن کامپیوتر گیمینگ ، فن های را با فن های بزرگتر جایگزین کنید. تعویض فن ها حرکت محبوب و پیشرفته ای است که بسیاری از گیمرها برای خنک نگه داشتن پردازنده مرکزی خود انجام می دهند. اگر می دانید که چگونه خودتان فن ها را تعویض کنید ، می توانید فن های جدید راجایگزین کنید. اگر به مهارت فنی خود برای تعویض فن های قدیمی و نصب فن های جدید اطمینان ندارید ، اجازه دهید تکنسین ها این کار را برای شما انجام دهند.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ با افزودن فن اضافه

علاوه بر فن های اطراف پردازنده مرکزی خود ، می توانید فن های بزرگتر در قاب نیز اضافه کنید تا کل کیس را خنک تر نگه دارند. برای بهترین تنظیمات ، یکی را در قسمت جلوی کیس نصب کرده تا هوای سرد را به داخل بکشاند و دیگری را در عقب قرار دهید تا هوای گرم را خارج کند. اگر زیاد بازی می کنید یا در آب و هوای گرم زندگی می کنید ، از این گزینه برای خنک نگه داشتن کامپیوتر گیمینگ خود استفاده کنید.

خنک کردن کامپیوتر گیمینگ

اگر فن های شما گرما را کاهش نمی دهند ، یک سیستم خنک کننده آبی تهیه کنید

ممکن است آب درون رایانه عجیب به نظر برسد ، اما این سیستم به خنک نگه داشتن رایانه های بسیار سطح بالا کمک می کند. پمپ ، آب را به گرمترین قسمتهای پردازنده می فرستد تا گرما را از بین ببرد. اگر فن های شما در هنگام بازی مانع از گرم شدن بیش از حد رایانه شخصی نمی شوند ، به دنبال تهیه یک بسته خنک کننده آبی باشید. ابتدا دستورالعمل های محصول را برای نصب مطالعه کنید ، که البته پیچیده تر از نصب یک فن معمولی نیست. اگر اغلب رایانه خود را اورکلاک می کنید ، احتمالاً سیستم خنک کننده آبی بهتر از فن ها معمولی کار خواهد کرد. محدوده قیمت سیستم های خنک کننده آبی از 100 دلار تا بیش از 1000 دلار است که به اندازه کامپیوتر و پیچیدگی پمپ آب بستگی دارد. نگران آسیب رساندن به رایانه خود نباشید. آب در یک محفظه بسته می ماند.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :