Search
Close this search box.

چگونه ژل آلوئه‌ ورا درست کنیم

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ ورا یکی از بهترین ترمیم‌ کننده‌های موجود در طبیعت است. از آلوئه‌ورا برای درمان آفتاب‌ سوختگی ، مرطوب‌ کردن پوست و تسکین سوزش می‌ توان استفاده کرد. تنها چیزی که برای تهیه‌ی ژل آلوئه‌ ورا در خانه مورد نیاز است ، گیاه آلوئه‌ورای سالم و رسیده است. شما می‌توانید ژل آلوئه‌ورا را با مواد دیگر ترکیب کنید و آن را برای چند روز نگهداری کنید.

ترکیبات مورد نیاز برای تهیه ژل آلوئه‌ ورا

اولین مورد برای تهیه ژل آلوئه‌ ورا ، خود برگ آلوئه‌ ورا است. اما می توان به صورت اختیاری ژل آلوئه‌ ورا را با ۵۰۰ میلی‌گرم پودر ویتامین C یا ۴۰۰IU ویتامین E (برای ۱٫۴ فنجان ژل) ترکیب کرد.

مراحل تهیه ژل آلوئه‌ ورا

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

دست‌هایتان را ابتدا بشوید ، قبل از شروع کار دست‌هایتان را بخوبی بشوید و از وسایل کاملاً تمیز استفاده کنیذپد ، در غیر این صورت احتمال دارد ژل شما آلوده شود و از آنجایی که این ژل قرار است برروی ناحیه از پوست قرار گیرد ممکن برای پوست شما مشکلی ایجاد کند. یکی از برگ‌های بیرونی گیاه را جدا کنید ، معمولا برگ‌های بیرونی گیاه رسیده‌‌تر و حاوی مقدار زیادی ژل تازه هستند. با استفاده از یک قیچی باغبانی یا چاقوی تیز، برگ را از نزدیک ریشه ببرید.

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

ژل آلوئه‌ ورا زود فاسد می‌ شود

بهتر است به‌ اندازه‌ ی مورد‌ نیاز خود از آن را ببرید ، مگر اینکه بخواهید مقداری از ژل را به شخص دیگری نیز بدهید. برای درست کردن ژل آلوئه‌ ورا معمولاً ۱ یا ۲ عدد برگ برای تهیه‌ی نصف تا ۱ فنجان ژل کافی است ؛ خصوصاً اگر برگ‌ها بزرگ باشند. اگر گیاهی که انتخاب می کنید هنوز جوان است ، بیشتر مراقب باشید و زیاد برگ‌ هایش را جدا نکنید زیرا اگر تمام برگ‌های بیرونی گیاه را جدا کنید ، ممکن است گیاه شما آسیب ببیند.

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

برای درست کردن ژل آلوئه‌ ورا صمغ گیاه را خارج کنید ، برگ‌ها را به‌ مدت حداقل ده دقیقه به‌ صورت عمودی داخل یک لیوان قرار بدهید و بگذارید صمغ زرد‌ رنگ آن‌ خارج شود. صمغ آلوئه‌ ورا حاوی لاتکس است و ممکن است پوست را کمی تحریک کند. بنابراین بهتر است آن را خارج کنید تا وارد ژل نشود. پوست برگ‌ها را بکنید.

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

با استفاده از یک پوست‌ کن، قسمت سبز برگ را جدا کنید. برش را از لایه‌ی داخلی که ژل زیر آن قرار دارد انجام بدهید. اگر برگ‌ها بزرگ هستند ، بهتر است قبل از جداکردن پوست ، آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر ببرید. پوست را کاملاً جدا کنید تا با ژل مخلوط نشود.

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

ژل را با قاشق یا چاقو خارج کنید

ژل تمیز و نرم آلوئه‌ورا را می‌توان به‌راحتی با قاشق برداشت. با استفاده از یک قاشق، ژل را داخل یک کاسه بریزید به‌طوری‌ که چیزی روی برگ باقی نماند. برای تهیه ژل آلوئه‌ ورا با ماندگاری زیاد می‌ توانید ژل را با یک نگهدارنده‌ ی طبیعی مخلوط کنید. اگر مقدار ژل زیاد است و می‌خواهید آن را یک یا دو ماه نگه داری کنید ، به ازای هر ۱٫۴ فنجان از ژل ، ۵۰۰ میلی‌گرم پودر ویتامین C یا ۴۰۰IU ویتامین E به آن اضافه کنید. مواد را داخل مخلوط‌ کن بریز و با هم مخلوط کنید.

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

البته مخلوط ترکیب‌ شده در ابتدا کمی کف می‌ کند ولی بعداً صاف می‌شود. برای درست کردن ژل آلوئه‌ ، ژل را داخل شیشه‌ مربای تمیز و استریل‌شده بریزید. در صورت استفاده از مواد نگهدارنده ، می‌توانید ژل را برای چندین ماه نگه دارید ؛ ولی اگر به ژل نگهدارنده اضافه نکنید ، یک یا دو هفته قابل استفاده خواهد بود. از ژل آلوئه‌ورایی که درست کرده‌ اید استفاده کنید. از این ژل می‌توانید برای آفتاب‌سوختگی یا سوختگی‌ های دیگر استفاده کنید. آلوئه‌ ورا همچنین می‌تواند به‌عنوان نرم‌کننده‌ی پوست یا ماده اولیه برای ساختن سایر محصولات خانگی پوست و بدن استفاده شود.

تهیه ژل آلوئه‌ ورا

از ژل آلوئه‌ ورا باید بیشتر برای سوزش‌ های سطحی پوست، سوختگی‌ های خفیف، نیش حشرات و زخم‌ های سطحی و جزئی استفاده کرد. در‌ صورت بروز جراحت و زخم‌ های عمیق‌ تر مثل زخم‌ های جراحی ، احتیاط کنید بعضی از مطالعات نشان می‌ دهند که ژل آلوئه‌ ورا ممکن است باعث بدترشدن این نوع زخم‌ ها شوند. با مخلوط‌ کردن ۱٫۲ فنجان ژل آلوئه‌ ورا و ۱٫۴ فنجان روغن نارگیل آب‌ شده، می‌توانید یک لوسیون مرطوب‌ کننده برای ماساژ‌ درست کنید.

نکات مهم هنگام درست کردن ژل آلوئه‌

به‌جای پودر ویتامین C، می‌توانید یک قرص ویتامین C را خرد کرده و با ژل مخلوط کنید. همچنین استفاده از چند قطره آب گریپ‌ فرویت نیز ترفند خوبی است. هیچوقت عجله نکند ، بگذارید مواد زرد رنگ داخل برگ‌ ها، کاملاً خارج شود و بعد به مرحله‌ی بعد بروید. ویتامین‌های A و C نگهدارنده‌ی طبیعی نیستند بلکه آنتی‌اکسیدان هستند. حتی در صورت نگهداری ژل داخل یخچال ، میکروب‌ های مضر از ۳ تا ۷ روز بعد تشکیل می‌شوند.

هشدارها در خصوص تهیه ژل آلوئه‌ ورا

اگر به لاتکس حساسیت دارید ، هنگام دست زدن به آلوئه‌ورا از دستکش استفاده کنید. از آلوئه‌ ورا هیچوقت برای مصارف خوراکی استفاده نکنید. آلوئه‌ورا در کوتاه‌ مدت می‌تواند باعث مشکلات گوارشی مثل دل‌ درد و اسهال و در بلند‌ مدت مشکلاتی مثل کاهش الکترولیت‌ ها، کم شدن آب بدن و سرطان روده‌ی بزرگ شود.

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :