خط مشی و روش دورکاری ، دورکاری چیست ؟

دورکاری چیست

دورکاری چیست – هدف واقعگرایانه :

دورکاری چیست  ، دورکاری این امکان را برای کارمندان فراهم می کند که در خانه ، جاده یا مکان های دیگر برای کل یا بخشی از هفته کاری خود کار کنند. هنگامی که هم کارمند و هم شغل مناسب چنین ترتیبی باشد ،  دورکاری یک گزینه قابل انعطاف و قابل قبول می می شود. دورکاری ممکن است برای برخی از کارمندان و مشاغل مناسب باشد اما برای برخی دیگر مناسب نباشد. دورکاری حق قانونی برای کارمندان نیست ، مزیتی در سطح شرکت محسوب نمی شود و به هیچ وجه شرایط و ضوابط کار را تغییر نمی دهد.

دورکاری چیست – رویه ها :

دورکاری می تواند غیررسمی باشد ، مانند کار در خانه برای یک پروژه کوتاه مدت یا در جاده در طول سفرهای کاری ، یا یک برنامه رسمی و مشخص برای کار در خارج از دفتر. یک کارمند یا یک سرپرست می توانند از راه دور ترتیب کاری را که پیشنهاد شده انجام دهد. هرگونه انجام کار از راه دور برای چند  ماه اول بصورت آزمایشی انجام می شود و بنا به درخواست هر یک طرفین کارمند یا کارگزار کار از راه دور از طریق تلفن یا وب ، ممکن است بنا به خواسته و در هر زمان متوقف شود.

دورکاری چیست – شایستگی افراد برای دورکاری :

معمولا افرادی که متقاضی توافق نامه رسمی کار در منزل هستند در بیشتر شرکت ها جهت ثبت نام باید حداقل برای 12 ماه اشتغال منظم را در سابقه کاری خود داشته باشند تا استخدام شوند و باید سابقه عملکرد مطلوبی داشته باشند. قبل از انعقاد هرگونه توافق نامه دورکاری ، کارمند و مدیر با کمک بخش منابع انسانی ، با بررسی زمینه های زیر ، مناسب بودن فرد را برای چنین ترتیبی ارزیابی می کنند:

مناسب بودن کارمندان با صفاتی که به طور معمول برای ارتباط از راه دور مناسب شناخته می شوند.

پوظایف شغلی تعیین می کنند که آیا شغل برای یک قرارداد دورکاری مناسب است یا خیر.

تجهیزات مورد نیاز ، ملاحظات مربوط به طراحی فضای کار و موارد برنامه ریزی. مدیران نیازهای فضای کاری فیزیکی و مکان مناسب برای دورکاری را بررسی می کنند.

دورکاری چیست – مالیات و پیامدهای حقوقی کارمند و پرداخت حقوق به آن ها :

سپس در صورت موافقت کارمند و مدیر و موافقت اداره منابع انسانی ، پیش نویس توافق نامه دورکاری تهیه و توسط همه طرفین امضا می شود و یک دوره کار دورکاری معمولا به صورت سه ماهه آزمایشی آغاز می شود.

ارزیابی عملکرد از راه دور در طول دوره آزمایشی شامل تعامل منظم از طریق تلفن و ایمیل بین کارمند و مدیر و جلسات هفتگی حضوری برای بحث در مورد پیشرفت کار و مشکلات است. در پایان دوره آزمایشی ، کارمند و مدیر هر یک ارزیابی ها را بررسی می کنند و توصیه هایی برای ادامه یا اصلاحات آن ارائه می دهند. داشتن ارتباطات خوب از راه دور همیشه به عنوان بخشی از روند بحث توافق می باشد و در دوره آزمایشی این ارتباط رسمی تر خواهد بود.

دورکاری چیست – تجهیزات :

به صورت موردی ، با اطلاعاتی که توسط کارمند و سرپرست ارائه می شود ، نیازهای تجهیزاتی ( از جمله سخت افزار ، نرم افزار ، مودم ، تلفن و سایر تجهیزات دفتری) برای هر ارتباط از راه دور لازم است. تجهیزات تهیه شده توسط سازمان توسط سازمان نگهداری خواهد شد. تجهیزات تهیه شده توسط کارمند ، در صورت صلاحدید سازمان ، توسط کارمند نگهداری خواهد شد.

به صورت کلی سازمان ها هیچ گونه مسئولیتی در قبال خرابی یا تعمیر تجهیزات متعلق به کارمندان را نمی پذیرد بنابراین بهتر است از تجهیزات سازمان بیشتر استفاده شود. تجهیزات تهیه شده توسط سازمان فقط برای اهداف تجاری استفاده می شود. در صورتی که تجهیزات را سازمان در اختیار شما قرار می دهد باید تمام موجودی امضا  و موافقت شود و اقدامات مناسبی را برای محافظت از موارد در برابر آسیب یا سرقت صورت گیرد.

در هر صورت سازمان یا شرکت باید لوازم اداری (قلم ، کاغذ و غیره) مناسب کارمند را تأمین کند. همچنین سازمان یا شرکت باید هزینه های مربوط به تجارت از جمله تماس تلفنی و هزینه حمل و نقل را که به طور منطقی در انجام کار کارمند متحمل شده اند ، به کارمند بازپرداخت کند.

کارمندان باید یک محیط کار مناسب در خانه خود برای اهداف کاری ایجاد کنند که این هزینه ها ممکن است شامل مبلمان یا نورپردازی و همچنین تعمیرات یا اصلاح فضای دفتر خانه باشد توسط شرکت یا سازمان ها پرداخت نخواهد شد.

 دورکاری چیست – امنیت :

مطابق با انتظارات سازمان از امنیت اطلاعات برای کارمندان شاغل در دفتر ، از کارمندان دورکاری انتظار می رود که از اطلاعات شرکت خصوصی و مشتری که به صورت کار در منزل فعالیت می کنند و قابل دسترسی است اطمینان حاصل کنند. این مراحل شامل استفاده از کمد و میز پرونده قفل شده ، نگهداری منظم رمز عبور ، و سایر اقدامات مناسب برای شغل و محیط دورکاری است.

دورکاری چیست – ایمنی :

از کارمندان انتظار می رود که فضای کاری خانه خود را به روشی ایمن و عاری از خطرات حفظ کنند. صدمات وارده توسط کارمند در محل  کار در منزل و همراه با وظایف وی معمولاً تحت پوشش سیاست جبران خسارت کارگران شرکت ها است. کارمندان دورکاری وظیفه دارند هر چه زودتر اینگونه صدمات را به کارفرما اعلام کنند.

فرایند دورکاری به گونه ای طراحی نشده است که بتوانید مراقبت کودکان خودهم باشید. تمرکز باید بر عملکرد شغلی و تأمین خواسته های تجاری ثابت باشد. در آغاز کار در منزل توصیه می شوند قبل از ورود به یک دوره آزمایشی ، انتظارات خود را از طریق اعضای خانواده در میان بگذارید.

دورکاری چیست – زمان کار کرد :

کارمندان دورکاری از شرایط اضافه کاری قانون استانداردهای کار معاف نیستند و ملزم به ثبت دقیق تمام ساعات کار با استفاده از سیستم نگهداری وقت سازمان خواهند بود. ساعتهایی که بیش از زمان برنامه ریزی شده در هر روز و هر هفته کار می کنند ، نیاز به تأیید قبلی ناظر دارد. عدم رعایت این شرط ممکن است منجر به فسخ قرارداد توافق نامه شما شود.

دورکاری چیست – مرخصی و جابجایی: جابجایی محل دورکاری ممکن است برای شرایطی مانند آب و هوا ، پروژه های خاص یا سفرهای تجاری تأیید شود. این ترتیبات فقط بر اساس نیاز کار تصویب می شوند. ترتیبات غیررسمی و کوتاه مدت دیگری نیز می تواند در صورت لزوم برای کارمندان درخصوص مرخصی پزشکی و خدمات بهداشتی کارمند در نظر گرفت

بیشتر بخوانید :

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظر ثبت شده
بازخورد داخلی
نمایش همه نظرات

بیشتر بخوانید :